FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - POLI IAȘI 3-1

FCSB - POLI IAȘI 3-1 » Victorie pentru roș-albaștri la primul meci fără Dennis Man! Clasamentul actualizat

FCSB - POLI IAȘI // foto: Facebook @ FCSB

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 ianuarie 2021 22:30 / Actualizat duminica, 31 ianuarie 2021 00:18

FCSB a câștigat toate cele 3 puncte puse în joc în meciul cu Poli Iași, după o victorie cu 3-1.

Click aici pentru programul etapei #20!

FCSB a câștigat primul meci jucat după transferul lui Dennis Man la Parma. Roș-albaștrii au început meciul foarte bine, iar căpitanul Florin Tănase a fost aproape de gol îm primele minute, când a șutat din voleu după o combinație superbă cu Florinel Coman. Șutul lui Tănase a trecut puțin pe lângă bara stângă a porții moldovenilor.

Golul de 1-0 a venit în minutul 26 și are semnătura aceluiași Tănase, care a finalizat o pasă de finețe a lui Octavian Popescu, cel care i-a luat locul lui Dennis Man în dreapta atacului roș-albaștrilor.

Octavian Popescu a fost aproape de a marca primul său gol în Liga 1 în minutul 32, după ce o pasă a lui Răzvan Oaidă l-a lăsat singur cu portarul moldovenilor. Primul șut al lui Popescu a fost parat de Laurențiu Brănescu, iar al doilea, cu piciorul stâng, a trecut cu mult peste poartă. Câteva minute mai târziu, tânărul atacant a trecut din nou pe lângă gol, cu un șut din afara careului. Încă o dată, Brănescu l-a blocat.

Poli Iași, gol la prima acțiune periculoasă

Începutul actului secund le-a aparținut tot roș-albaștrilor, iar Iulian Cristea a trecut pe lângă gol în minutul 48, când a trimis puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

La prima ocazie importantă, Poli Iași a dat lovitura! În minutul 51, Andrei Vlad a respins șutul lui Rodny Lopes exact în picioarele lui Popadiuc, care l-a învins pe portarul „naționalei” de tineret.

Olimpiu Moruțan, introdus la pauză, și-a adus echipa în avantaj în minutul 67, cu un golazo. Mijlocașul a șutat din afara careului, iar mingea a lovit bara transversală înainte de a ajunge în plasa porții lui Brănescu.

Florinel Coman a avut în gheată șansa de a face scorul 3-1 în minutul 76. Atacantul de la FCSB a fost lăsat singur cu portarul de o pasă lobată a lui Olimpiu Moruțan, dar șutul lui Coman a fost blocat de Brănescu, care a ieșit din poartă la momentul oportun.

FCSB a dat lovitura de grație în minutul 90, prin Octavian Popescu, aflat la primul său gol în Liga 1! Popescu a fentat un adversar și a șutat la colțul scurt, reușind astfel să îl prindă pe picior greșit pe Brănescu.

În minutul 57, FCSB ar fi trebuit să primească un penalty clar, atunci când Darius Olaru a fost doborât de Passaglia. Totuși, „centralul” Marian Barbu, plasat slab, nu a arătat spre punctul cu var.

FCSB se distanțează la 4 puncte de CFR Cluj în fruntea clasamentului, în timp ce Poli Iași rămâne ultima în Liga 1, cu 15 puncte.

Clasament Liga 1:

FCSB - POLI IAȘI 3-1

FCSB - POLI IAȘI, echipe de start:

FCSB: Vlad - Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Oaidă - Oct. Popescu, Fl. Tănase, Coman
REZERVE: Straton, Crețu, Simion, Moruțan, Nedelcu, Soiledis, Vînă, Buziuc, Perianu
ABSENȚI: L. Filip, (accidentat), Panțâru (indisponibil)
ANTRENOR: Toni Petrea

POLI IAȘI: Brănescu - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu - Moisa, R. Popa, Passaglia - Rodny Lopes, Duranovic, Mensah
REZERVE: Brînză, Vanzo, A. Zaharia, Mihalache, Popadiuc, Dylan Flores, Gaitan, Vega Alvarez
ABSENȚI: A. Cristea, Calcan, De Iriondo, Acosta, A. Stan (indisponibili), Platini (accidentat)
ANTRENOR: Adrian Kerezsy

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / Asistenți: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) și Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

Emoționant! Dennis Man, prima reacție după transferul la Parma: „E cel mai greu moment din viața mea”

EXCLUSIV. Flavius Stoican refuză revenirea la Poli Iași: „Nu vreau să-i iau locul lui Pancu!” » Ce spune și Ambrosie

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”