FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI OSK 2-1

Notele GSP după FCSB - Sepsi OSK 2-1: „«Comisar», logic că a fost schimbat!”

Notele după FCSB - Sepsi OSK +20   FOTO
Notele după FCSB - Sepsi OSK

Articol de - Publicat duminica, 17 martie 2024 23:55 / Actualizat luni, 18 martie 2024 00:17

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK în prima etapă din play-off, 2-1. Sunt 7 puncte acum între roș-albaștri și următoarele clasate, Universitatea Craiova și Rapid.

Notele FCSB după 2-1 cu Sepsi OSK

• Târnovanu (nota 6) * A avut de muncă doar în prima repriză. La penalty n-a simțit nimic. În a doua a rezolvat cele câteva, puține, situații.
  • Ov. Popescu (nota 5) * De nevoie, a jucat și-n dreapta, doar o repriză, FCSB n-a mai riscat cu el în partea secundă.
  • Ngezana (nota 6) * Fără mari probleme.
  • Dawa (nota 3) * „Comisar”! Schimbat la pauză, logic.
  • Radunovic (nota 7) * Incisiv, aplombul lui a contribuit la golul secund al lui FCSB. Foarte determinant pe faza ofensivă.
  • Lixandru (nota 6) * OK.
  • Șut (nota 6) * OK.

• Olaru (nota 6) * Coautor la deschiderea scorul, mai prezent în meci decât în ultimele meciuri.
  • Băluță (nota 7) * A șutat impecabil pentru 2-1, cu stângul, a avut prestanță în faza ofensivă, dar Elias Charalambous l-a schimbat după nici o oră de joc. Cipriotul i-a explicat la ureche de ce a recurs la această mutare.
  • Oct. Popescu (nota 5) * Un pic mai bine decât un corijent.
  • Fl. Coman (nota 7) * Golgheterul campionatului, a băgat-o în ațe din nou, dar a făcut o greașeală puerilă în propriul careu, din prea mult egoism, din prea multă încredere că poate face orice în România. Și a făcut penalty! Activ, ca de obicei, dar și risipitor.
  • Antrenor: Elias Charalambous (nota 7) * Victorie importantă în economia totală a campionatului. Doar o chestiune de timp/de etape până când va cuceri primul trofeu în România, Sepsi a fost pansamentul perfect după Rapid (0-4).

Au mai jucat:

• V. Crețu (nota 6) * A intrat în locul lui Ov. Popescu în minutul 46. Bun.
  • Alhassan (nota 5) * A intrat în locul lui Dawa în minutul 46.
  • Luis Phelipe (nota 5) * A intrat în locul lui Băluță în minutul 57.
  • Miculescu * A intrat în locul lui Coman în minutul 78.
  • Pandele * A intrat în locul lui Oct. Popescu în minutul 85.

Notele Sepsi OSK după 1-2 cu FCSB

• D. Moldovan (nota 3) - "Lemn"! Când s-a trezit, pe final de meci, era târziu să mai schimbe ceva în bine.
  • Oroian (nota 4) * S-a accidentat, dar n-a jucat cine știe ce până la schimbare.
  • Ninaj (nota 4) * Nici el nu știe cum a scăpat de "roșu" pe final de primă repriză, după ce l-a călcat pe Olaru.
  • Kecskes (nota 5) * Așa și-așa.
  • D. Ciobotariu (nota 3) - Are golul secund al adversarului pe conștiință. A prins o zi slabă rău de tot, de aceea a fost oprit la pauză, la vestiare.
  • N. Păun (nota 6) * OK.
  • Popșa (nota 5) * Pe acolo și el, pe teren, cu băieții mai mari.
  • Kallaku (nota 4) * Slăbuț.
  • K. Varga (nota 5) * La număr.
  • A. Dumitrescu (nota 6) * A încercat să mai schimbe ceva, dar n-a prea avut cu cine.
  • Debeljuh (nota 7) * A scos penalty, a executat magistral, a pus presiune pe adversar
  • Antrenor: Bernd Storck (nota 5) * Excursionist, alături de Sepsi, pe Arena Națională, în meciul cu FCSB. Echipa neamțului n-a avut nimic care să sperie liderul campionatului, n-a avut jucătorii care să facă diferența.

• Aganovic (nota 6) * A intrat în locul lui Oroian în minutul 40. Luptător.
  • R. Varga (nota 5) * A intrat în locul lui Ciobotariu în minutul 46
  • Safranko (nota 5) * A intrat în locul lui Kallaku în minutul 69
  • Rența (nota 6) * A intrat în locul lui Popsa în minutul 69. Curajos.
  • Rondon * A intrat în locul lui Debeljuh în minutul 82.

Arbitru: Horațiu Feșnic - 6. Asistenți Alexandru Cerei (ambii din Cluj-Napoca) - 7, Daniel Mitruţi (Craiova) - 7.

VIDEO. Patronul lui Sepsi, dezamăgit de jocul echipei lui: „Nu legam două pase!”