FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - UTA 2-1

Ce fiasco de arbitraj! GSP cere cartonaș roșu pentru arbitrul Rusandu, gafeurul cu care și-a pierdut răbdarea chiar și Vassaras

Prima pagină din Gazeta de vineri, 3 martie

Articol de - Publicat vineri, 03 martie 2023 12:18 / Actualizat vineri, 03 martie 2023 13:11

Lucian Rusandu a făcut praf meciul CFR Cluj - UTA 2-1. „Centralul” din Covasna a avut o evoluţie scandaloasă în meciul câştigat de campioană în faţa arădenilor: a luat 6 decizii eronate, cinci dintre ele în favoarea clujenilor, iar Gazeta Sporturilor i-a dedicat astăzi prima pagină, întrebând: „Cine-i arată roșu arbitrului acesta?”

„Centralul” Lucian Rusandu, 41 de ani, a fost principalul protagonist al meciului din Gruia. În mod negativ! „Centralul” a luat mai multe decizii greșite. Cele mai importante, un penalty acordat eronat CFR-ului, ratat de Ciprian Deac, și golul lui Janga, validat și apoi anulat, în prelungirile primei părți.

Dan Petrescu, discurs halucinant după arbitrajul de la CFR - UTA: „Să-mi spuneți și mie o fază în care am fost avantajați”
CFR CLUJ - UTA 2-1

Lui Rusandu cine-i arată ”roșu”?

La lovitura de la 11 metri, în minutul 22, Rusandu, bine plasat, a sancționat un presupus fault în careu al lui Chindriș asupra lui Maglica. Însă reluările au arătat că atacantul CFR-ului a simulat.

Mai mult, Rusandu a avut nevoie de mult timp să ia deciziile corecte şi în momentele în care se uita pe ecran!

„Lui Rusandu cine-i arată „roșu”?, e mesajul publicat astăzi pe prima pagină din Gazetei Sporturilor.

4 greșeli și jumătate pro-CFR Cluj, una contra „feroviarilor”

1. Minutul 24. La 1-0 pentru clujeni, după un duel în careu între Anton Maglica și Andrei Chindriș, arbitrul Lucian Rusandu a decis să dicteze penalty în favoarea clujenilor, în ciuda protestelor jucătorilor de la UTA. După decizia lui Rusandu, aribitrul din camera VAR, Szabolcs Kovacs, a validat-o, la capătul unei așteptări de aproximativ 3 minute. Deși faza a fost revăzută la VAR, reluările TV nu dau dreptate brigăzii de arbitri. Pe imaginile arătate în direct, nu se vede un contact între fundașul de la UTA și atacantul clujenilor, nefiind circumstanțe pentru acordarea unui penalty. După ce VAR a confirmat decizia lui Lucian Rusandu, Ciprian Deac a fost cel care a executat penalty-ul. Decarul campioanei a bătut slab și a trimis mingea peste poarta Kucher.
  2. Minutul 45+2. Janga a făcut 2-0, dar golul a fost anulat. Validat inițial de brigada lui Lucian Rusandu, reușita a fost invalidată de VAR. După câteva minute în care arbitrii din camera VAR au analizat faza, "centralul" a fost chemat să revadă faza la marginea terenului. Ulterior, acesta a anulat golul pentru un fault în prealabil de Kolinger, la Vukcevici. Reluările TV au arătat că decizia de a întoarce faza și a dicta fault a fost una corectă. Mijlocașul de la UTA fiind cel care lovește mingea, iar fundașul de la CFR Cluj îl lovește în spate.
  3. Minutul 70. Lucian Rusandu a avut din nou nevoie de VAR pentru a întoarce o decizie. Maglica a avut o intervenție dură, cu talpa pe glezna lui Vukcevic, și inițial a văzut doar cartonașul galben. Cei din camera VAR au analizat faza, iar după câteva minute, Lucian Rusandu a mers la marginea terenului. A revăzut faza și a schimbat decizia, eliminându-l pe Maglica. Decizia a fost una corectă, atacantul lui CFR Cluj având o intrarea dură asupra adversarului, care nu a putut să mai continue meciul.
  4. Minutul 72. Ciprian Deac intră necugetat la Roger şi vede doar cartonaşul galben. E o decizie la limită, veteranul clujenilor neavând nicio intenţie să joace mingea, dar faultul nu a avut intensitate. duelului.
  5. Minutul 87. UTA trebuia să primească un penalty pe finalul meciului cu CFR, neacordat. Portarul Sava l-a faultat clar pe atacantul Milosevici, care a rămas cu nişte urme urâte în urma duelului. „La ăsta dai două penalty-uri", a spus Helmut Duckadam, la emisiunea "Fotbal Club”.
  6. Minutul 88: Otele l-a doborât în careu pe Cvek, Rusandu a lăsat jocul să continue. Trebuia să acorde penalty pentru CFR, iar VAR nu a intervenit.
Clujenii sunt îndreptățiți să ceară penalty la un duel la care Cvek a fost doborât la marginea careului de „16”. Faza s-a petrecut în minutul 88

Lucian Rusandu a oferit răspunsuri uluitoare într-un interviu pe care l-a acordat în 2013 celor de la covasnamedia.ro și în care se poziționa ferm împotriva arbitrajului video, despre care spunea că „reluarea VAR mai mult ar încurca decât ar ajuta”.

Erorile arbitrilor sunt sarea și piperul! VAR ar strica farmecul meciurilor.

-  Lucian Rusandu, într-un interviu din 2013

2a primit Lucian Rusandu în caseta tehnică din Gazeta Sporturilor

Rusandu, oprit de la delegări, după ce a gafat decisiv în Chindia - Rapid

În minutul 19 al partidei respective, cornerul executat de Valentin Costache a ajuns pe 6 metri, la Alexandru Albu. Mijlocașul a reluat spre poartă, balonul a fost ușor deviat de Dugandzic și a intrat în plasă. „Centralul” Rusandu a fost chemat la margine să revadă faza și a anulat golul. Motivul? „Centralul" din Sfântu Gheorghe a considerat că Sefer (foto, încercuit), aflat în poziție de ofsaid, a influențat decisiv faza, fie că s-a aflat pe traiectoria balonului, fie că l-a încurcat pe Vorobjovas să intervină. Reluările au infirmat însă ambele ipoteze.

• În Chindia - Rapid 2-1, meci disputat toamna trecută, giuleștenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, la 1-0. După un corner, mingea a ajuns pe 6 metri, la Alexandru Albu. Mijlocașul lui Mutu a reluat spre poartă, balonul a fost ușor deviat de Marko Dugandzic și a intrat în plasă.
  • Golul a fost anulat, după ce Lucian Rusandu a urmărit mai multe reluări la monitorul de la marginea terenului;
  • VERDICTUL LUI KYROS VASSARAS, ȘEFUL CCA: DECIZIE GREȘITĂ

Se identifică un alt atacant care se află în ofsaid când mingea a fost jucată de coechipierul care a marcat. În opinia VAR, acest jucător (n.r- Sefer) atinge fundașul înainte ca golul să fie marcat și există un impact asupra lui, pentru a salva mingea. VAR sugerează o interpretare a arbitrului. Arbitrul decide greșit să schimbe decizia inițială pentru gol. Arbitrul și asistentul au decis inițial corect pentru un gol valid. Atacatorul nu a comis fault, iar acea atingere a fundașului nu l-a influențat. Nu era evident că mingea putea fi jucată

- Kyros Vassaras

Rapid l-a recuzat pe Lucian Rusandu

Ulterior, Rapid a trimis o scrisoare deschisă către Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor. Semnată de Daniel Niculae, președintele alb-vișiniilor, scrisoarea are un mesaj clar: recuzarea arbitrului Lucian Rusandu!

EXCLUSIV Titularul lui CFR Cluj a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău! Fusese schimbat din cauza amețelilor

FOTO Noul „chirurg” din Liga 1 vine de la CFR Cluj! Și-a scos din circuit adversarul după o intrare ORIBILĂ + e recidivist!