FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL

FOTO Corespondență GSP din Polonia » Viitorul, victorie clară în ultimul amical! Urmează meciul din preliminariile Europa League

Articol de - Publicat joi, 05 iulie 2018 21:19

Viitorul s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Radomiak Radom, în ultimul amical din cantonamentul din Polonia.

Echipa lui Gică Hagi va reveni vineri în țară. Pe 12 iulie va juca primul meci oficial, în turul I din preliminariile Europa League, cu luxemburghezii de la Racing Union FC.

Viitorul: Buzbuchi - Băjan, Leca, Luchin, Neciu - A. Ciobanu, P. Iacob, Houri - Ed. Florescu, Gavra, Stoica
Au mai intrat: Țîră, Chera, Pitu, Casap, Voduț, Ghiță, Băluță, Boboc, Șerban, Lima
Au marcat: Houri 14', Iacob 40', Neciu 47'

La partidă au asistat 600 de spectatori, iar Viitorul a deschis rapid scorul, în minutul 14. Houri a avut o acțiune pe cont propriu și a șutat pe lângă portat.

Polonezii au egalat în minutul 37, după un contraatac, iar scorul pauzei a fost stabilit în minutul 40, de Iacob. Acesta a șutat de la marginea careului mic. Scorul final a fost stabilit în minutul 47, când Neciu a pătrus în careu și șutat pe sub portar.