FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOŞANI - VIITORUL

FOTO şi VIDEO Croitorașul cel viteaz » FC Botoșani și Viitorul au remizat, scor 2-2, și au rămas fără succes în acest sezon

Articol de GSP - Publicat luni, 20 iulie 2015 20:23

FC Botoșani și Viitorul Constanța au remizat în această seară, scor 2-2, la capătul unui meci foarte spectaculos, plin de ocazii importante. Ambele echipe rămîn astfel fără victorie în acest sezon, dar și fără înfrîngere.

Vezi meciul în format liveTEXT

Viitorul lui Hagi a început meciul de la 1-0, după reuşita lui Mitrea din minutul 4, din pasa lui Ianis Hagi. Moldovenii au ripostat un sfert de oră mai tîrziu, cînd Croitoru a egalat cu un şut din interiorul careului la colţul scurt.

Dobrogenii au preluat din nou conducerea cu zece minute înainte de a intra la cabine, după ce Ioan Filip a finalizat perfect un contraatac. Croitoru a făcut "dubla" în minutul 58, cînd a trimis în poartă din 7 metri cu o execuţie spectaculoasă.

În urma acestui rezultat FC Botoșani e pe locul 7, cu două puncte, la egalitate cu Viitorul, care e pe 6.

Ianis preferă Botoşaniul

Fiul lui Hagi s-a întîlnit cu formaţia lui Leo Grozavu peste tot. Ianis a debutat în Liga 1 pe 5 decembrie 2014 într-un meci pierdut de Viitorul pe teren propriu în faţa Botoşaniului, scor 1-2. Primul gol în campionat l-a marcat împotriva moldovenilor la 29 mai anul acesta, scor 4-4, şi tot atunci a primit şi primul cartonaş galben în Liga 1. Prima pasă de gol a lui Ianis a venit în meciul de azi, cînd i-a trimis o minge decisivă lui Mitrea.