FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - ASTRA 2-1

Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu 2-1, în etapa #7 din play-out » Final dramatic, victoria vine în prelungiri! Clasamentul actualizat

GAZ METAN MEDIAȘ - ASTRA GIURGIU 2-1 / foto: Alexandru Vereș

Articol de - Publicat sambata, 08 mai 2021 15:23 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:50

Gaz Metan Mediaș s-a impus în fața Astrei Giurgiu, scor 2-1, în primul duel al zilei din play-out-ul Ligii 1. Rezerva Vlad Morar a adus victoria în prelungiri, după un meci cu nerv.

Programul complet din play-out

Prima repriză a adus două faze complicate de arbitraj pentru „centralul” Iulian Călin. Acesta nu a văzut un posibil penalty pentru medieșeni, iar mai apoi l-a eliminat cu ușurință pe Crepulja, atacantul oaspețior.

11 contra 10, repriza a doua a partidei de la Mediaș a fost un deliciu, un adevărat carnaval de ocazii la ambele porți. Horșia a deschis scorul pentru gazde în minutul 60, grație unei lovituri de cap imparabile. Astra s-a năpustit spre poarta lui Pleșca, dar „veteranul” din poarta Gazului a avut câteva intervenții de excepție.

Final de meci dramatic la Mediaș: victoria vine în prelungiri

Pleșca n-a mai putut stopa și lovitura de cap a lui Montini din minutul 89, dar, până la urmă, cele trei puncte au rămas la Mediaș. Trimis pe teren în prima repriză, Vlad Morar a înscris în prelungiri, provocându-i Astrei cea de-a treia înfrângere consecutivă în play-out.

GAZ METAN MEDIAȘ - ASTRA GIURGIU 2-1

• Au marcat: Horșia '60, V. Morar '90+1 / Montini '89
  • Crepulja, mijlocașul Astrei, îl ține pe Ricardo Valente și vede al doilea cartonaș galben al partidei, fiind eliminat!
  • Click AICI pentru statistici!

GAZ METAN MEDIAȘ - ASTRA GIURGIU, echipe de start:

GAZ METAN: Pleșca - Baco, Larie, Trif - Butean, G. Moura, Alceus, Deaconu, Velisar - Costea, Valente
REZERVE: Buzbuchi, Chamed, Horșia, F. Junior, Morar, Pambou, R. Romeo, Yuri, Ze Manuel
ABSENT: Eric (accidentat)
ANTRENOR: Mihai Teja

ASTRA: Popa - D. Bruno, Graovac, Jovanovic, Lamanje - Raspopovic, Crepulja, Boe-Kane - Stahl, Krpic, Răduț
REZERVE: Bolboașă, Balaure, Canadjija, Găman, V. Ghoerghe, Merloi, Montini, Sousa, G. Șerban
ABSENȚI: Takayuki, Fatai, Ioniță II (suspendați de ANAD)
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Stadion: Gaz Metan (Mediaș)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / Asistenți: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti) și Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)

UPDATE Spectatori în Cupa României! 50% din stadion, deschis » Vicepremierul a anunțat planul + FRF confirmă

Gafa tragicomică a lui Aioani i-a răpit Chindiei două puncte cu Gaz Metan!