FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FCSB

VIDEO + FOTO Henț evident, în careu, la Dawa, în Petrolul - FCSB » De ce nu a dictat penalty Horațiu Feșnic

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 22:41 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 22:46

Petrolul a cerut o lovitură de pedeapsă în minutul 32 al meciului cu FCSB, la scorul de 0-0, pentru o minge care l-a atins evident pe Joyskim Dawa (26 de ani) în mână.

Horațiu Feșnic a lăsat jocul foarte liber în prima repriză a meciului dintre Petrolul și FCSB. Și-a atras antipatii din ambele tabere, iar în minutul 32 și-a asumat o decizie majoră.

Război în lumea ultrașilor din România! Galeria Petrolului a scandat: „Sifoanelor, sifoanelor!” » Oamenii lui Mustață ar fi încălcat o regulă nescrisă
Petrolul - FCSB

Dawa, henț nesancționat în Petrolul - FCSB

În minutul 32, Dawa, aflat în interiorul propriului careu, a încercat să respingă cu piciorul stâng o centrare venită din flancul drept al atacului ploieștean. Fundașul central al celor de la FCSB a lovit defectuos cu stângul, mingea i-a sărit evident în braț, dar „centralul” Horațiu Feșnic nu a reacționat, în ciuda protestelor vehemente ale „lupilor galbeni”.

Horia Mladinovici și Marius Badea, cei doi oficiali din camera VAR, nu l-au chemat pe Feșnic să revadă acțiunea. Conform ultimelor recomandări ale IFAB, dacă mingea lovește altă parte a corpului și ricoșează în braț, cum a fost în acest caz, faza nu se sancționează.

Și FCSB a cerut penalty

Și FCSB a cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 28. Huja, fundașul central al Petrolului, a intrat puternic în Omrani și l-a doborât în interiorul careului. Feșnic l-a considerat un duel regulamentar, umăr la umăr, și a lăsat jocul să continue.

VIDEO cu fazele incriminate în Petrolul - FCSB

VIDEO Zeci de fumigene aprinse de ultrașii Petrolului au oprit pentru câteva minute derby-ul cu FCSB

Gigi Becali își atacă preferatul! Măsură drastică luată împotriva lui Octavian Popescu: „Brambureala de la el a plecat”

FOTO Gică Hagi a izbucnit la adresa propriului staff: „Sunt nervos, e o greșeală foarte mare! Să mi se spună că poate juca și apoi să văd asta?!”