FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CFR CLUJ

UPDATE Camora confirmă: „Din păcate, este ruptură”. Edi Iordănescu i-a găsit deja înlocuitorul

Mario Camora, întins pe gazon la meciul Dinamo - CFR Cluj

Articol de , - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 22:38 / Actualizat luni, 09 octombrie 2023 00:06

Fundașul stânga Mario Camora (36 de ani) a ieșit accidentat în minutul 8 al partidei Dinamo - CFR Cluj (1-1), la scorul de 0-0, acuzând dureri la coapsa piciorului drept. Locul acestuia la națională va fi luat de Andrei Borza (17), fotbalistul Rapidului.

Update. Andrei Borza chemat la lot în locul lui Camora

Andrei Borza fusese convocat de selecționerul Daniel Pancu la naționala de tineret. După accidentarea lui Camora, Edward Iordănescu a decis să apeleze la tânărul fundașul stânga de la Rapid.

Update. Mario Camora: „Din păcate, este ruptură”

Imediat după meci, Mario Camora a confirmat că accidentarea sa este serioasă și va rata meciurile României. Căpitanul CFR-ului a suferit o ruptură.

„Cu siguranță e o ruptură. Sper să revin cât mai repede. Era un moment bun, pierd și echipa națională. Dezamăgirea e mare. Psihic sunt la pământ”, a spus Mario Camora, la flash interviu.

--------------------------------------------------

ȘTIRE INIȚIALĂ:

Mario Camora a început titular meciul de pe Arena Națională, din etapa #12 a Superligii.

În minutul 6, fotbalistul cu dublă cetățenie, portugheză și română, a primit o pasă de la Ziv Morgan, coechipierul său, dar căpitanul CFR-ului nu a putut continua acțiunea și a trimis balonul în afara terenului

UEFA a luat decizia cu privire la meciurile Israelului din preliminariile EURO 2024! Comunicatul oficial
RĂZBOI ÎN ISRAEL

Apoi, apărătorul s-a întins pe gazon și a primit îngrijiri medicale. După mai puțin de un minut, fotbalistul s-a ridicat și a făcut mai multe mișcări de stretching, pentru a-și da seama dacă poate continua partida.

Vizibil îngrijorat de situația căpitanului său, Andreea Mandorlini, antrenorul clujenilor, l-a înlocuit pe acesta cu tânărul Matei Ilie. Două minute mai târziu, Hakim Abdallah a deschis scorul pentru „câini”, după o nesincronizare în apărarea ardelenilor.

Primul verdict al medicilor: Mario Camora, out de la echipa națională

Mario Camora era în lotul convocat de selecționerul Edward Iordănescu pentru meciurile cu Belarus (12 octombrie) și Andorra (15 octombrie). Conform informațiilor transmise de reporterii GSP de la stadion, accidentarea este una serioasă și nu-i va permite să ia parte la acțiunea „tricolorilor”.

Fotbalistul CFR-ului a mai avut probleme medicale în ultimele zile, tocmai de aceea a fost menajat și în partida CFR Cluj - Sepsi, scor 3-0. Camora a intrat pe teren în repriza secundă.

Astfel, Edward Iordănescu a rămas, în acest moment, cu un singur fundaș stânga în lot, Nicușor Bancu de la Universitatea Craiova.

Gestul lui Ziv Morgan, israelianul lui CFR Cluj, a atras toate privirile înaintea meciului cu Dinamo