FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - RAPID 0-2

Revelația SuperLigii e în cădere liberă, iar Măldărășanu avertizează: „Va fi din ce în ce mai greu!”

Rapid s-a impus în deplasare contra lui FC Hermannstadt, scor 2-0. Marius Măldărășanu (47 de ani), antrenorul clubului sibian, crede că formația lui ar fi putut obține un punct din disputa cu giuleștenii.

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 octombrie 2022 23:16 / Actualizat vineri, 14 octombrie 2022 23:27

Hermannstadt, revelația actualei ediții din SuperLigă, a ajuns la al treilea eșec consecutiv. Marius Măldărășanu simte că perioada următoare, cu meciuri inclusiv în Cupa României, va fi una complicată.

35 de ani de la cafteala istorică din Steaua - Victoria! Ziua în care Lăcătuș, Pițurcă, Iovan, Bumbescu s-au bătut ca-n filme cu Vaișcovici, Augustin și Balaur după un gest al lui Hagi. „El venise să calmeze spiritele și a încasat-o degeaba”
RETRO GSP

Marius Măldărășanu, după Hermannstadt - Rapid 0-2

„Ei au avut o primă repriză mai bună, au jucat mult între linii. Nu am prea multe de spus despre repriza secundă, am avut două șanse mari, am controlat-o în primele 15-20 de minute. Pe un atac pozițional, ne-au dat gol. A venit apoi și cornerul, s-a făcut 2-0.

Nu am ce să le reproșez băieților. Atitudinea a fost bună, chiar și jocul a arătat bine. Au avut în față fotbaliști de valoare, dar poate meritam un punct. Trecem printr-o perioadă grea, al treilea meci la rând pierdut. Va fi din ce în ce mai greu!

Efortul este mare, ne-am dus în presing și în prima repriză. Ei au avut un atacant bun, care ținea de minge, pe Luckassen. Se resimte la un moment dat. Am căzut din punct de vedere mental după primul gol.

Va trebui să ridicăm capul, urmează un meci de Cupă, vom face și schimbări. E o perioadă grea, meciuri multe, echipe foarte bune. Toate meciurile sunt dificile pentru noi”, a spus Marius Măldărășanu la Prima Sport 1.

În cazul lui Baba Alhassan se resimte oboseala. Nu l-am scos pentru că pierdeam din punct de vedere al taliei la fazele fixe, dar și pentru că poate oricând să scoată ceva la fazele fixe.
- Marius Măldărășanu, antrenor FC Hermannstadt

VIDEO CU FAZA MECIULUI. Emmers, execuție genială pentru golul de 0-1 în Hermannstadt - Rapid

MM răspunde, după ce Becali l-a criticat la TV: „Nu poți să spui asta!”

Garita riscă o amendă după meciul cu Voluntari: „Toată lumea plătește pentru greșeli!”