FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO Mircea Rednic mai vrea jucători ofensivi la Dinamo » Un atacant de 21 de ani, în teste

Dinamo ar putea legitima un ou atacant // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 15 noiembrie 2021 15:06 / Actualizat luni, 15 noiembrie 2021 15:58

Pedro Schizzi, fotbalist în vârstă de 21 de ani, se află în probe la Dinamo, anunță Fanatik. Informația a fost confirmată de antrenorul Mircea Rednic (59 de ani) pentru GSP.RO.

Pedro Schizzi, brazilian cu origini italiene, a jucat la juniorii lui Gremio Porto Alegre U17 și are două selecții la naționala Braziliei U15. Atacantul are un fizic impresionant: 1,88 metri și 82 de kilograme.

Probleme pentru Dinamo » Ce a decis azi judecătorul sindic în privința Planului de reorganizare
DINAMO

Mircea Rednic testează un atacant de 21 de ani la Dinamo

Pedro Schizzi a evoluat ultima dată la Club Ferro Carril Oeste din liga secundă argentiniană.

Pedro Schizzi

Cine sunt oamenii de gol în care Mircea Rednic și suporterii dinamoviști își pun mari speranțe că pot aduce victoriile salvării de la retrogradare?

În octombrie, tehnicianul și-a completat compartimentul ofensiv cu încă trei atacanți: slovacul Tomas Vestenyski (25 de ani), grecul Nikolaos Kainourgios (23 de ani) și slovenul Marko Nunic (28 de ani). Ultimul a fost coleg la AE Larisa cu Gabi Torje (2019/20) și cu Steliano Filip (2020/21).

Cum se descurcă cei 8 atacanți de la Dinamo

În acest moment, Dinamo are în lot 8 atacanți. Ceilalți sunt Mirko Ivanovski (28 de ani), Cătălin Țîră (27 de ani), Robert Moldoveanu (22 de ani), Cătălin Măgureanu (21 de ani), Mihai Neicuțescu (23 de ani).

Timpul presează. De randamentul acestor atacanți depinde în mare măsură soarta lui Dinamo.

Jucătorii ofensivi sunt judecați prin eficacitatea lor. Valoarea unui atacant este dată, în special, de media minutelor de care acesta are nevoie pentru a marca un gol. Ca să vă faceți o idee, golgeterul Ligii 1, Jefte Betancor (Farul) are o medie de 1 gol marcat la 177 de minute (aproape două meciuri).

Dintre toți cei opt atacanți din lotul lui Mircea Rednic, Marko Nunic stă cel mai bine la capitolul eficiență, cu un gol marcat la 222 de minute (două meciuri și 42 de minute). Slovenul este urmat de un alt nou-venit, Tomas Vestenyski, cu 260 de minute jucate pentru o reușită. Al treilea este Mirko Ivanovski, cu o medie de un gol la 267 de minute.

Mediile sunt făcute doar în baza realizărilor din meciurile jucate în ligile naționale.