FOTBAL  »  Superliga  »  NATIONAL ARENA

Mircea Sandu nu-i poate struni pe conducători, dar are pretenţia ca fanii să fie civilizaţi pe ”National Arena”

Victor Piţurcă, Gigi Corsicanu' şi Mircea Sandu
Victor Piţurcă, Gigi Corsicanu' şi Mircea Sandu

Articol de - Publicat marti, 21 iunie 2011 00:00 / Actualizat marti, 21 iunie 2011 15:41

Preşedintele FRF, Mircea Sandu, speră ca suporterii care vor veni la meciuri pe "National Arena" să-şi schimbe comportamentul. Şeful Federaţiei l-a invitat azi la inspecţia efectuată la noul stadion şi pe liderul galeriei Rapidului, Gheorghe Răducan, zis "Corsicanu'".

Mircea Sandu i-a transmis acestuia că FRF şi LPF analizează la modul cel mai serios reînfiinţarea cuplajelor interbucureştene pe «Naţional Arena», începînd din campionatul următor. "Vom avea un stadion ultramodern, dar şi voi suporterii va trebui să vă schimbaţi comportamentul. Să renunţaţi la scandaluri, să nu mai rupeţi scaune, şi să creaţi o atmosferă frumoasă în timpul meciurilor", i-a explicat preşedintele federaţiei suporterului rapidist.


”Venind mai devreme cu preşedintele am discutat despre cuplaje. Trebuie să revină în Bucureşti. Eu cred că atunci cînd vor reveni cuplajele acest stadion va fi plin. Mi-am adus amintele de cuplajele din vremea cînd eram jucător, trebuie să se poată. La noi era o tradiţie în trecut. De ce să nu se poată. Eu cred că galeriile vor accepta că trebuie să se înţeleagă", a declarat selecţionerul Victor Piţurcă.


"Cu toţii ne dorim să vedem un meci de fotbal în condiţii civilizate, iar acum avem stadionul mult aşteptat. E normal ca suporterii să vină în tribune să-şi încurajeze echipa favorită şi să contribuie la ridicarea spectacolului din teren", a precizat Gheorghe Răducan.

Într-un campionat s-ar putea desfăşura şase cuplaje interbucureştene, trei în tur şi trei în retur.

1. Steaua-Dinamo, Rapid - Sportul Studenţesc
2. Dinamo - Rapid, Sportul Studenţesc - Steaua
3. Dinamo - Sportul Studenţesc, Steaua - Rapid

Citește și:
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Tenis
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (7)
luminisiumbre
luminisiumbre  •  21 Iunie 2011, 18:02

Babuinii iesiti din grota vor sari ca descreieratii pe scaune si bineinteles ca le vor rupe si le vor arunca cat colo. Vor da foc si vor lasa chistoace si coji de seminte. In mod normal, daca vor sa ramana cu stadionul intrag, nationala ar trebui sa fie singura care joaca pe noul stadion. Sa curatam tara de mitocani trogloditi.

thebluestlion
thebluestlion  •  21 Iunie 2011, 16:43

Pai la Dinamo vin 300, la Steaua 1000, la Sportul 20, la Rapid 1000, cine sa rupa scaunele?

snoopmind
snoopmind  •  21 Iunie 2011, 16:41

era normal ca reprezentanti ai galeriei Rapidiste sa fie invitati pentru ca suntem numarul 1 in Romania

Vezi toate comentariile (7)
Comentează