FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV

Nu au ştiut ce i-a lovit » Braşovenii uimiţi de viteza lui Adi Popa: "Ne-a surprins pe toţi"

Articol de - Publicat miercuri, 15 august 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 15 august 2012 15:24

Prima înfrângere din acest campionat a produs dezamăgire în rândul jucătorilor "galben-negri". Deşi sperau să obţină măcar un egal în partida de la Chiajna, "stegarii" consideră că evoluţia proaspătului jucător al Stelei, Adi Popa, a fost decisivă.

Căpitanul Cristian Munteanu a declarat: "Ne-am pregătit să luăm cel puţin un punct din deplasarea de la Chiajna. Probabil că nu ne-am concentrat la fel de bine ca la meciul cu Dinamo şi ne-au surprins cu viteza lui Adrian Popa in prima repriză. În repriza a doua am marcat repede prin Hadnagy şi am sperat la obţinerea unui punct, insă nu a fost să fie.

Este absolut necesar să câştigăm toate cele 3 puncte in meciul cu Astra. Totuşi, pentru noi accidentarea lui Buga reprezintă o pierdere însemnată deoarece el a fost pentru noi omul cu golul in acest debut de campionat şi sperăm să se refaca in cel mai scurt timp".

Şi portarul Pedro Taborda consideră că ultimul joc al echipei sale a fost unul sub aşteptări:  "Echipa n-a facut deloc un meci bun cu Concordia. Prima repriză am jucat foarte slab, dar avem o săptămână la dispoziţie să îndreptăm ce a fost rău şi să câştigăm partida cu Astra de pe teren propriu.

Eu cred că în fotbal este foarte important să ne concentrăm prima dată pe apărare, adică pe faptul să nu primim gol, iar apărarea începe de la atacanţi. Ne aşteaptă un meci greu, dar jucăm acasă şi trebuie să batem. Noi trebuie să câştigăm toate meciurile de pe teren propriu. Nu contează adversarul, ci atitudinea noastră pe teren".