FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CFR CLUJ

S-au încins spiritele la Ploiești » Petrescu, eliminat în Chindia - CFR + Doi jucători ai campioanei au luat „roșu”

Dan Petrescu

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 august 2022 20:10 / Actualizat duminica, 07 august 2022 21:35

Chindia - CFR Cluj, în etapa #4 din Liga 1| Dan Petrescu, antrenorul campioanei, a fost eliminat în minutul 67 din cauza protestelor excesive.

CFR a rămas în 10 cu un minut înainte, când Yeboah a primit „roșu” pentru un fault dur. Petrescu s-a enervat teribil, a protestat vehement și a fost trimis în tribună de Iulian Călin.

Chindia Târgoviște - CFR Cluj 0-2 » Ardelenii se impun la finalul unui meci cu scântei. Dan Petrescu și doi jucători ai campioanei au fost eliminați!
Chindia - CFR 0-2

Petrescu, eliminat în Chindia - CFR

Yeboah, marcatorul unui gol superb din „foarfecă”, ș-a lăsat echipa în 10 după o intrare dură la Ioniță. Atacantul s-a dus cu talpa direct în adversarul său și a primit direct „roșu” de la Iulian Călin.

Faultul lui Yeboah la Ioniță

Petrescu a protestat într-un mod considerat excesiv de arbitru și a fost de asemenea trimis în tribună. Meciul fost întrerupt secunde bune, din cauza unei încăierări generale. Conflictul s-a stins însă rapid.

Teoretic, pentru „roșu” direct, Dan Petrescu nu va sta pe bancă în următoarele două meciuri.

Și Debeljuh a fost eliminat

Atacantul Gabriel Debeljuh a fost eliminat 10 minute mai târziu. El l-a lovit cu cotul în figură pe Celea. Arbitrul Călin s-a dus la monitorul VAR pentru a analiza faza și după ce inițial nu luase nicio măsură, i-a dat „roșu” lui Debeljuh.