FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FCU CRAIOVA 0-0

Trică și-a dezvăluit planul la FCU Craiova: „Nu mai stăm să construim de la portar, să facem posesie. Gata!”

Eugen Trică, antrenorul FCU Craiova

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 19:32 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 20:12

Eugen Trică (47 de ani), noul antrenor de la FCU Craiova, a comentat remiza cu Poli Iași din etapa 3 de play-out, scor 0-0.

Eugen Trică a revenit pe banca celor de la FCU Craiova, instalat de Adrian Mititelu pentru a patra oară. Primul meci din acest mandat s-a încheiat fără gol marcat, 0-0, cu o ocazie mare a lui Sekou Sidibe în prelungiri, ivorianul lovind bara.

Gest inedit în Superligă, imediat după debutul la noua echipă!
POLI IAȘI - FCU CRAIOVA

Eugen Trică, după 0-0 cu Poli Iași: „Nu se supăra nimeni dacă marcam 2-3 goluri la început”

„Am început foarte bine jocul, am dominat total în primele 30 de minute. Am avut acele ocazii la care nu am fost concentrați în fața porții. Dacă marcam 2-3 goluri nu se supăra nimeni. În momentul în care nu marchezi și intervine și VAR-ul te scoate din ritm, așteptare de 10-12 minute, atunci normal că dai posibilitatea adversarului să vină pe contraatac, să aibă ocazii.

În general sunt mulțumit de atitudinea băieților, au jucat bine și îi felicit. Era supărare în vestiar legat de ultima fază, ar fi fost foarte bine să marcăm acolo, dar să nu îl mâniem pe Dumnezeu. Am luat un punct, moralul este bun, mergem înainte. Părerea mea este că acest punct este echitabil”, a comentat Trică pe seama meciului.

Eugen Trică: „Nu mai stăm să construim de la portar, să facem posesie. E pe viață și pe moarte!”

Referitor la lupta pentru menținerea în Superligă, FCU Craiova având acum 3 puncte peste ultima clasată, Trică a opinat că „va fi o bătălie crâncenă”.

Nu mai stăm să construim de la portar, să facem posesie. Acum fiecare meci se joacă pe viață și pe moarte. Trebuie să stai foarte bine pe teren, să alergi foarte mult, să pui piciorul cum trebuie. Care va sta mai bine pe teren și va marca va avea câștig de cauză.

Mai sunt 6 meciuri, 18 puncte puse în joc, se joacă până la final. Important este să avem aceeași atitudine etapa următoare, la Botoșani, și sunt ferm convins că vom câștiga.

Tot timpul este presiune aici, mă așteptam la asta. Trebuie să îi încurajăm tot timpul pe jucători, să le ridicăm moralul, și sunt ferm convins că la ce calitate au jucătorii mei vor face diferența. Meciul cu Botoșani va fi de luptă, de angajament. Sperăm să câștigăm, asta ne dorim”, a completat Trică.

Citește mai multe știri din Superligă:

Mititelu a răbufnit la „oficială” după două decizii care au blocat VAR-ul peste 10 minute la Poli Iași - FCU Craiova: „Nu se poate așa ceva!”
Este o certitudine » Staff-ul medical al Universității Craiova a anunțat ce se întâmplă cu Alex Mitriță
UNIVERSITATEA CRAIOVA

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni