FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - U CLUJ 1-1

VIDEO + FOTO Primul scandal cu VAR în Liga 1! » Două decizii greu de explicat în prima repriză din FCSB - U Cluj

„Centralul” Marian Barbu a avut un început greu de meci în FCSB - Universitatea Cluj. +34   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iulie 2022 23:37 / Actualizat luni, 18 iulie 2022 00:36

„Centralul” Marian Barbu a avut un început greu de meci în FCSB - Universitatea Cluj, scor final 1-1. Două decizii greu de explicat au fost luate cu ajutorul VAR în primele 45 de minute.

Atmosfera de pe Arena Națională a contribuit la un ritm alert în primele minute ale înfruntării. Jucătorii nu s-au ferit, iar în minutul 3 a apărut prima contră dură. Fazele la limită au continuat pentru Marian Barbu.

1. Șerban, iertat de „roșu” în FCSB - U Cluj - decizie GREȘITĂ

Sorin Șerban, fundașul stânga al celor de la FCSB, a intrat brutal, cu talpa înainte pe tibia dreaptă a lui Remacle. Erik Lincar, aflat la trei metri de fază, a strigat: „Roșu, roșu, roșu!”.

„Centralul” Marian Barbu a arătat doar cartonașul galben. Nici oficialii din camera VAR, Andrei Antonie și Marius Badea, nu l-au chemat să revadă faza.

+30 FOTO

2. Golul lui U Cluj, anulat pentru henț - decizie CORECTĂ

A doua fază controversată a avut loc în minutul 24. Tescan, atacantul lui U Cluj, a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. Alexandru Chipciu a deviat mingea și l-a păcălit pe Târnovan. Marian Barbu a validat inițial reușita, apoi a făcut semn că faza este revăzută în camera VAR.

După câteva secunde de incertitudine, „centralul” a întors decizia. În urma analizei s-a considerat că mijlocașul clujean a atins mingea cu mâna. Conform ultimelor reglementări de la UEFA, dacă mingea atinge mâna unui jucător și intră direct în poartă, e henț indiferent dacă e intenție sau nu. Interesant este că Marian Barbu a mers pe mâna lui Andrei Antonie și Marius Badea și nu a mers să revadă faza la marginea terenului.

3. Lui FCSB i-a fost refuzat un penalty - decizie GREȘITĂ

În minutul 41, Romario Pires, mijlocașul lui U Cluj, a oprit mingea cu mâna la marginea propriului careu, într-un gest de neînțeles. Gazdele au cerut lovitură de la 11 metri și eliminarea fotbalistului care mai avea un avertisment.

+30 FOTO

Marian Barbu a făcut și de această dată semn că faza este verificată de VAR. Deși momentul contactului s-a petrecut în interiorul suprafaței de pedeapsă, hotărârea arbitrilor din camera VAR a surprins și de această dată: joc lăsat să continue, fără penalty.

De remarcat că „centralul” Barbu nu a fost chemat la monitorul de la margine să revadă fazele în niciuna dintre situațiile menționate mai sus.

Din primele informații obținute după meci, se pare că a existat o problemă cu semnalul video, motiv pentru care „centralul” Marian Barbu nu a putut urmări fazele la monitorul de marginea terenului.

VIDEO cu fazele controversate din FCSB - U Cluj

Gigi Becali a pornit în căutarea atacantului: „Mai mult de 500.000 de euro nu dau pe el”

Gică Hagi, după debutul victorios din noul sezon: „Așa e comportamentul meu, trăiesc la maximum!”