FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - BOTOȘANI 3-0

VIDEO + FOTO Mutu, 4 din 4! Spectacol la primul meci oficial din Giulești » Cum arată clasamentul în play-out

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 aprilie 2022 22:20 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2022 23:14

Rapid continuă forma excelentă și ajunge la a patra victorie la rând, după 3-0 cu FC Botoșani, în primul meci oficial pe noul stadion Giulești.

În fața a aproximativ 12.000 de fani, echipa lui Adrian Mutu a prestat un joc excelent și a dominat-o pe FC Botoșani.

Rapid, victorie la primul meci oficial pe Giulești

Giuleștenii au început meciul în forță. În minutul 10, Jakub Vojtus a deschis scorul.  Atacantul a marcat cu un șut din 6 metri, după o acțiune creată de Alexandru Ioniță și Rareș Ilie.

Rapid a continuat să atace, dar nu au mai putut marca până în pauză. În repriza a doua, elevii lui Marius Croitoru au continuat jocul slab, și tot Rapid a mai punctat. În minutul 61, Antonio Sefer a marcat cel mai frumos gol al meciului. Mijlocașul Rapidului a executat perfect o lovitură liberă, de la 35 de metri. Mingea acestuia s-a dus direct în vinclu, iar portarul Eduard Pap nu a putut respinge.

Scorul final a fost stabilit de Cristian Albu, care a marcat din penalty în minutul 80.

+40 FOTO

După 3 etape din play-out, Rapid este pe locul 1, cu 29 de puncte. Giuleștenii sunt peste FC Botoșani (29) și UTA (26).

Mutu, serie de senzație la Rapid

Cu ocazia acestui succes, Mutu ajunge la cea mai bună serie de rezultate din carieră. „Briliantul” are 4 victorii în 4 meciuri. La FC Voluntari a avut 3 victorii, iar la FCU Craiova doar 3, în toate competițiile.