FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FCSB 1-0

Săpunaru și Albu, după ce Rapid a spart gheața în play-off: „Le eram datori”

Articol de - Publicat duminica, 23 aprilie 2023 23:30 / Actualizat duminica, 23 aprilie 2023 23:56

Cristian Săpunaru (39 de ani) și Alexandru Albu (29), jucători de bază la Rapid, au comentat victoria cu FCSB, 1-0, prima a giuleștenilor din play-off.

„Am câștigat, suntem fericiți, asta ne-am propus. Acum așteptăm următorul meci. Am avut dăruire, dorința de a câștiga acest meci.

MM Stoica a izbucnit, la câteva minute după meciul care o îndepărtează pe FCSB de titlu: „A fost măcel! Vorbiți de Feșnic și de celebrul arbitru VAR Vidican, domnilor!”
RAPID - FCSB 1-0

Rapid este o echipă grea, știam cu toții că trebuie să strângem rândurile, să dăm tot ce avem mai bun pentru a strânge punctele și a mulțumi fanii, care ne susțin necondiționat. Trebuia să câștigăm un meci, să ne descătușăm și noi în play-off.

Ăsta trebuie să fie Rapidul la fiecare meci, indiferent de adversar. FCSB este o echipă bună, dar asta trebuie să facem pe Giulești, indiferent de nume și adversar”, a precizat Săpunaru la Prima Sport.

VIDEO. Alexandru Albu, după Rapid - FCSB: „Vrem cât mai sus”

Albu, marcatorul unicului gol din Rapid - FCSB, și-a început discursul prin a-i aplauda pe suporteri:

„Le mulțumim suporterilor noștri pentru că sunt magnifici. Le dedicăm această victorie.

A trebuit să ne adunăm, veneam după câteva rezultate negative, după meciuri în care nu ne-am exprimat cum trebuie. A trebuit să ne dăm un restart, să punem la punct ce nu ne-a ieșit și să ne amintim că tot noi am dus echipa în play-off. A fost nevoie doar de un mic restart.

Noi ne-am motivat în această săptămână, la antrenamente, ne-au motivat și suporterii. Eram datori cu o victorie față de ei. Cel mai bun declic cred că este într-un derby. Suntem fericiți că am câștigat, sperăm ca de acum încolo să facem cât mai multe puncte. Nu ne lăsăm, vrem să urcăm cât mai sus în clasament”.

Apoi, întrebat despre prima de rezultat pe care suporterii le-au promis-o în cazul în care aveau să învingă FCSB, a precizat că vestiarul va decide dacă vor primi banii sau nu:

„Nu știu despre primă, vom vorbi în vestiar. Le mulțumim frumos că au fost lângă noi”.

Moldovan a demonstrat încă o dată că este cel mai bun portar din România, chiar dacă a avut câteva mici greșeli. Toți mai greșim, suntem oameni.

- Alexandru Albu, mijlocaș Rapid

Mai multe știri despre Rapid - FCSB:

Vocile Gazetei » Derby-ul Rapid - FCSB 1-0, comentat live pe GSP.ro de Cătălin Țepelin, Ovidiu Ioanițoaia și Cristian Geambașu

Charalambous își asumă schimbarea lui Compagno și acuză arbitrajul lui Feșnic: „Nu înțeleg, vreau să văd fazele!”