FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FC VOLUNTARI 0-0

SEPSI - FC VOLUNTARI 0-0 // FOTO + VIDEO » Cronică Victor Vrînceanu: „Râmniceanu aduce un punct”

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 octombrie 2019 20:30

Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Voluntari au deschis etapa #14, prima a returului Ligii 1. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Deschiderea primei etape din retur a fost un meci al nevoii disperate de puncte. Sepsi, plătind tribut remizelor nenumărate, s-a văzut tot mai mult afundată către subsol, iar Voluntari pare „lanterna" obișnuită în sezonul de toamnă.

După un sfert de oră, Dimitrov a trimis un cap respins excelent de Râmniceanu, iar Vașvari și Carnat și-au încercat norocul cu șuturi de la distanță. Plus o încercare nereușită a lui Safronko de a relua cu călcâiul, din apropiere, o pasă a lui Flores.

Oaspeții au replicat prin Gorobsov, bară din lovitură liberă, încheind o repriză care a avut nerv, dar și crispare.

Deși Csaba Laszlo a mutat superofensiv la pauză, partea a doua a fost una și mai ștearsă, în jocul celor două formații crisparea fiind cuvântul de ordine.
Primul moment notabil a fost eliminarea lui Ebralidze, al doilea „galben" după un fault la Vașvari. Iar al doilea, cel a lui Tincu,  care l-a oprit din poziție de ultim apărător pe fostul coleg Simonovski

La ultimele faze ale meciului, Ștefănescu a scos un penalty ușor acordat, însă Vașvari a refuzat să aducă o victorie așteptată de peste o lună la Sfântu Gheorghe, executând execrabil. Astfel, parada lui Râmniceanu sau ratarea căpitanului covăsnean aduce un punct echipei lui Cristiano Bergodi.

10 egaluriare Sepsi în acest sezon de Liga 1, după 14 etape

Sepsi - Voluntari 0-0

+8 FOTO

ECHIPELE DE START:

SEPSI: Niczuly - Radoslav, Tincu, Barisic, Konongo - Vașvari, Velev - Carnat, Flores, Ștefănescu - Safranko
REZERVE: Fejer, Diakhite, Salli Edgar, Istvan Fulop, Deaconu, Karanovic, Kilyen
ANTRENOR: Csaba Laszlo

VOLUNTARI: Râmniceanu - Struna, C. Achim, Balaur, A. Vlad - I. Gheorghe, Gorobsov, Căpățână - Ionuț Costin, Ebralidze, Papazoglou
REZERVE: Mitrev, Kocic, Lopez, Signorelli, Daniel Benzar, Țîră, Simonosvki
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Arbitru: Horia Mladinovici // Asistenți: Marius Nicoară, Bogdan Gheorghe
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)

VEZI ȘI:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!