FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - POLI IAȘI 3-3

Sepsi - Poli Iași 3-3. FOTO+VIDEO Meci splendid la Sfântu Gheorghe! Oaspeții au egalat în ultima secundă, după ce au fost conduși la două goluri

Sepsi și Poli Iași se duelează astăzi, de la ora 20:30 +36   FOTO
Sepsi și Poli Iași se duelează astăzi, de la ora 20:30

Articol de - Publicat vineri, 05 februarie 2021 22:22 / Actualizat vineri, 05 februarie 2021 23:18

Sepsi și Poli Iași au încheiat la egalitate, scor 3-3, un meci splendid, primul al etapei #22 din Liga 1.Gazdele au condus cu 3-1, dar moldovenii au egalat în prelungiri și pleacă de la Sfântu Gheorghe cu un punct nesperat.

Partida dintre cele două echipe decimate din cauza coronavirusului a fost una dintre cele mai spectaculoase din acest sezon, cu goluri unul și unul și răsturnări nebănuite de scor.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 2, prin Vega. Costaricanul a prins un șut de excepție de la 25 de metri, la care Fejer nu a găsit niciun răspuns.

Captură TV Telekom Sport
+32 FOTO

Sepsi a reintrat în joc și a spulberat în doar două minute avantajul fragil al ieșenilor. Lorand Fulop, din penalty (17) și Safranko, cap simplu din câțiva metri (18), i-au dus pe covăsneni în avantaj. Golofca, cu o execuție de efect, a dus scorul la 3-1 în minutul 42, iar soarta partidei părea decisă.

Poli Iași, revenire nebănuită contra lui Sepsi

Ieșenii au „înviat” pe final. Andreas Calcan, revenit după ce a fost infectat cu COVID-19, a redus din diferență în minutul 77, după ce a prins un voleu de zile mari din interiorul careului. Poli a „smuls” egalul în ultima secundă a partidei, când Gaitan a împins mingea în poartă la capătul unei faze confuze.

+32 FOTO

Clasament Liga 1:

Sepsi Sfântu Gheorghe - Poli Iași 3-3

• Au marcat: L. Fulop '17 p., Safranko '18, Golofca '42  / Vega '2, Calcan '77, Gaitan '90+5
  • Vezi AICI statistici!
  • VIDEO cu cele mai tari faze!
  • Ninaj Branislav (Sepsi) este cel de-al 184-lea străin cu minute în editia curentă de Liga 1. Astfel, s-a depășit numărul din ediția precedentă (183).
  • Ionuț Moisa, mijlocașul de 18 ani al lui Poli Iași, a fost schimbat după doar 32 de secunde. A fost a doua cea mai rapidă schimbare din acest campionat, prima fiind Rareş Dogaru / Nasser Chamed / sec 30) din meciul Gaz Metan Mediaș - FC Arges 2-0, din etapa a doua.

Sepsi - Poli Iași, echipe de start:

Sepsi: Fejer - Deligiannidis, Bouhenna, Ninaj, M. Ștefănescu - Achahbar, Eder Gonzales, L. Fulop - Golofca, Safranko, Petrila
Rezerve: Szanto, Nandor Tamas, Nouvier, Csiszer, G. Dragomir, Dumiter
Antrenor: Leo Grozavu
Absenți: Mitrea, Fofana (suspendați), I. Fulop, Fl. Ștefan (accidentați), Vașvari, Niczuly, J. Fernandes, Tincu, L. Kovacs, Bajrovici, Aganovici, Dimitrov, Purece, Dumiter, Markovici, Petrila (indisponibili)

Poli Iași: Brînză - Onea, R. Popa, Mihalache, Bușu - Moisa, Gaitan, Passaglia - Popadiuc, Vega, D. Flores
Rezerve: Bosz, Baxevanos, Calcan, Vanzo, Zajmovic, Cabral, Zaharia, Cană, Mensah
Antrenor: Andrei Cristea
Absenți: Brănescu, Platini, Frăsinescu (accidentați), A. Cristea, Djuranovici, Axinte, Fr. Cristea (indisponibili), Calcan, A. Stan, Acosta, De Iriondo (incerți)

Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: George Găman / A1: Adrian Popescu / A2: Ferencz Tunyogi / Observator: Laszlo Sajtos

VIDEO Interviu cu Vașvari: „La Sepsi mă simt mai apreciat! Cred că la Botoșani n-am primit cât respect aș fi meritat”

Gică Popescu n-a menajat pe nimeni după CFR - Viitorul 2-1: „Nu suntem mulțumiți! + a făcut calculele pentru play-off în direct

CFR Cluj - Viitorul 2-1. Noroc cu „veteranul”! Hoban salvează campioana în prelungiri » Clasamentul actualizat