FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - U CLUJ

video+foto Sepsi - U Cluj 2-1 » Spectacol la Sf. Gheorghe, în primul meci al zilei. Covăsnenii revin pe loc de play-off

Sepsi - U Cluj 2-1 +20   FOTO
Sepsi - U Cluj 2-1

Articol de - Publicat sambata, 17 decembrie 2022 16:58 / Actualizat sambata, 17 decembrie 2022 17:13

Sepsi OSK a învins-o pe U Cluj, scor 2-1, în al doilea meci al etapei 21 din Liga 1.

Programul complet și rezultatele din Liga 1

Începutul de meci le-a aparținut oaspeților. În minutul 16, Briceag, servit de Alexandru Chipciu, a reluat din cădere. Execuția a fost puternică, dar mingea s-a oprit în plasa laterală.

Doar trei minute mai târziu, Chipciu a trecut la finalizare. A șutat din afara careului mare, dar Niczuly a respins balonul.

Treptat, Sepsi a trecut la conducerea meciului. A urcat liniile, iar în minutul 30 a egalat, la capătul unei faze încâlcite. Nicolae Păun a introdus în poartă, din doar câțiva metri, mingea respinsă nefericit de Romario Pires.

La doar câteva minute de la reluarea meciului, după întreruperea dintre reprize, covăsnenii și-au dublat avantajul: centrare superbă a lui Jonathan Rodriguez, stop și finalizare la fel de frumoase ale lui Alexandru Tudorie.

Stânjenitor » Neagoe l-a schimbat pe fotbalist la 18 minute după ce intrase: „Eu?!”
SEPSI OSK - U CLUJ

Sepsi OSK urcă pe loc de play-off, după victoria la limită cu U Cluj

Același Chipciu i-a dat emoții lui Niczuly în minutul 58, cu un șut din afara careului, respins cu greu în corner de portarul lui Sepsi. La faza următoare, Tudorie a scăpat singur cu Iliev, portarul Universității, dar a șutat pe lângă. A avut golul de 3-0 în gheată, dar a irosit șansa.

+16 FOTO

Iar ocazia irosită de Tudorie i-a costat pe covăsneni, care au tremurat puțin pe final, în condițiile în care Mamadou Thiam a redus din diferență în minutul 75, cu un gol din penalty, în urma unui henț comis de Nicolae Păun și observat din camera VAR.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Sepsi urcă temporar pe loc de play-off, 6. Trupa lui Cristiano Bergodi are acum 32 de puncte, două peste Hermannstadt și trei pestre Petrolul, numai că cele două nou-promovate au un meci în minus.

U Cluj rămâne pe 14, cu 19 puncte, unul peste UTA, două sub FC Botoșani.

Protest în tribune și pe gazon

Înainte de meci a avut loc un protest al jucătorilor și suporterilor lui Sepsi. Fanii au arătat cartonașe roșii iar jucătorii au ieșit cu un banner pe care scria „Cartonaș roșu rasismului și xenofobiei”.

+16 FOTO

Csaba Asztalos, președintele CNCD, a vorbit anterior despre derapajele de la meciurile lui Sepsi: „Până nu se pune piciorul în prag, până nu se vor juca meciuri fără spectatori și nu vor fi excluși acești suporteri, lucrurile nu se vor schimba”. Detalii AICI!

FINAL » Sepsi - U Cluj 2-1

Sepsi - U Cluj, echipe de start:

SEPSI OSK (4-3-3): Niczuly - Dimitrov, Ninaj, M. Tamas, Ispas - Aganovic, Păun, J. Rodriguez - Rondon, Tudorie, C. Matei
REZERVE: Began - Dumitrescu, Ciobotariu, Bălașa, Francisco Junior, Bărbuț, I. Gheorghe, Achahbar, Safranko
ABSENT: R. Varga (accidentat)
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

U CLUJ (4-2-3-1): Iliev - Vlădoiu, Pițian, Fl. Ilie, Briceag - R. Pires, Simion - Chipciu, L. Fulop, Hofman - Thiam
REZERVE: Gorcea - R. Romeo, Nowak, Remacle, Horșia, Ely Fernandes, Ad. Bălan
ABSENȚI: D. Ispas (suspendat), Tescan (accidentat)
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Dima Iulian (Bucureşti) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) / Arbitru VAR: Colţescu Sebastian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

FRF, în alertă! » Mancini a pus ochii pe jucătorul debutat de Edi Iordănescu: „E de interes pentru naționala Italiei”