FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - UTA 3-0

Sepsi - UTA 3-0. VIDEO Formația lui Leo Grozavu, tot mai sigură de play-off! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de , - Publicat joi, 17 decembrie 2020 19:30 / Actualizat vineri, 18 decembrie 2020 08:01

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o pe UTA, scor 3-0 (Safranko '32 '81, Golofca 85), și își consolidează poziția în play-off.

Programul etapei #14 din Liga 1

Prima jumătate de oră a disputei de la Sf. Gheorghe l-a avut protagonist pe „centralul” Horia Mladinovici. Acesta a enervat ambele tabere, refuzând să dicteze câte un penalty, în ciuda protestelor vehemente.

Scorul a fost deschis de Safranko, în minutul 32, după o respingere în față a portarului arădean. Tot el a dublat diferența, în minutul 81, dintr-o pasă venită de la Aganovic. Rezultatul final a fost stabilit de Golofca, cu 5 minute înainte ca timpul regulamentar să expire.

Sepsi și-a sărbătorit patronul

La finalul meciului cu arădenii, jucătorii lui Leo Grozavu l-au sărbătorit pe gazon pe patronul Laszlo Dioszegi, care miercuri a împlinit 49 de ani. „Alb-roșii„ i-au cântat „La mulți ani!” celui care a înființat clubul, în urmă cu aproape 10 ani, și a reușit în această perioadă să promoveze din Liga a 5-a până pe prima scenă.

Sepsi, tot mai aproape de play-off, după victoria cu UTA

Datorită acestei victorii, Sepsi urcă pe locul 4 în Liga 1. Acumulează 26 de puncte și pare tot mai sigură că va obține un loc de play-off la finalul sezonului regulat. UTA pierde al treilea meci consecutiv și staționează pe locul 9, cu 17 puncte.

Clasament Liga 1:

FINAL » Sepsi - UTA 3-0

Sepsi - UTA: echipe de start

Sepsi: Niczuly – Delgiannidis, Bouhena, Mitrea, Ștefănescu – Fofana, Vașvari – Nouvier, Achahbar, Petrila - Safranko
Rezerve: Fernandez, Purece, Aganovic, Bajrovic, Golofca, L.Fulo, Tincu, Csiszer, Gal-Andrezly
Antrenor: Leo Grozavu

UTA: P.Iacob – Bustea, Erico, Melinta, Roumpoulakos – Miculescu, Albu, Isac, Buhăcianu – V. Morar, I.Hora
Rezerve: Tescan, Oroian, Ursu, Al. Ioniță, C.Popescu, F.Ilie, Tomozei, Balauru
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Horia Mladinovici // A1: Daniel Mitruți, A2: Alex Vodă

Citește mai multe știri din Liga 1:

Malele, salvatorul Piteștiului! Gazdele revin spectaculos, după ce Sibiul a condus cu 2-0. Clasamentul actualizat

Scrisoarea unui puști dinamovist către Moș Crăciun a ajuns virală: „Să ajungă Dinamo în play-off și să aibă bani”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”