Alte știri din fotbal
Cad pe capete! După Pușcaș și Karamoko, încă un titular de la Dinamo s-a accidentat
0
Denis Alibec s-a recuperat rapid după accidentare și e pregătit de reluarea campionatului: „Trebuie să ne luăm o revanșă”
0
Îl voia schimbat pe Ianis Hagi la pauza barajului din Turcia
0
Membrul „Generației de Aur” a reacționat după ce Mircea Lucescu a leșinat la antrenament: „Trebuie să aibă o limită”
0
Știri din fotbal internațional
Noua apărare a Interului? Gazzetta dello Sport prezintă țintele lui Cristi Chivu
0
„Cocoșii” au America de Sud la degetul mic » Ce l-a enervat pe Deschamps: „Ăsta nu e fotbal american!”
0
Bosniacii, fără frică: „Vom intra pe teren și îi vom devora pe azzurri”
0
Gerard Pique a ales dintre Messi și Ronaldo: „Este cel mai bun din lume”
0
Lifestyle
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
1
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
6
La 15 ani după dezastru, face scufundări an de an ca să își găsească soția! „I-am recuperat telefonul, am văzut ultimul SMS pe care voia să-l scrie”
10
Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”
21
Transhumanța tocmai a intrat în patrimoniul UNESCO. Dar transhumanța, ca o ...
Libertatea
Trump anunță reluarea parțială a traficului prin Strâmtoarea Ormuz și o ...
Adevărul
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru ...
GSP SPECIAL
Doar două tipuri de oameni vor mai avea un viitor sigur în era inteligenței ...
Libertatea
Noapte buna :)
Nu poti interzice unei echipe care detine palmaresul echipei FC Steaua Bucuresti sa se numeasca FC Steaua Bucuresti....e ca si cum ai da palmaresul Stelei echipei Dinamo....FC Dinamo, casstigatoare Ligii Campionilor in 1986 sub numele FC Steaua Bucuresti...nu se poate, toate astea o sa se decida curand si Gigi o sa aiba castig de cauza!
Exact asta am spus si eu... "Steaua Bucuresti" a devenit marca notorie cand Becali a incercat sa o inregistreze la OSIM, iar judecatoria a dat dreptate CSA-ului si a anulat acea inregistrare. Ulterior, CSA-ul a inregistrat la OSIM marcile "Steaua Bucuresti" si "Steaua", precum si siglele folosite anterior de echipa de fotbal. Steaua Bucuresti\Steaua nu mai sunt marci notorii acum, pentru ca au devenit inregistrate. D'aia generalii prin gura (nu zic "vocea") lui Talpan sar ca arsi cand vine vorba de echipa de fotbal, Becali si numele de Steaua. Ei nu vor putea schimba niciodata mentalitatea suporterilor si a oamenilor de fotbal.. asta e frustrarea lor cea mai mare!
Steaua Bucuresti, contine un subst comun -steaua, nu e interzis de folosit, cuvantul Bucuresti desemneaza o localitate care poate fi folosit de orice echipa care isi desfasoara activitatea in localitatea respectiva...si atunci, cine interzice folosirea acelor cuvinte, poate cei ce le-au inventat, si cine a inventat cele 2 cuvinte, maps/csa-ul?! Ce sustii tu a fost demontat odata cu decizia Tribunalului!
Aici te contrazic... Becali are dreptul sa foloseasca numele Steaua\FC Steaua\FCSB\FC SB\FC Steaua Bucuresti, dar nu doar Steaua Bucuresti (pentru ca asta este o marca notorie si nu poate fi inregistrata sau folosita ca identitate). Asa cum are dreptul sa foloseasca orice sigla, dar nu pe cea veche. Ca sa se evite orice asociere acum avem doua identitati: CSA Steaua Bucuresti (sigla cu un scut cu vultur) si FC Steaua Bucuresti (sigla rotunda cu steaua in 8 colturi).
Marca notorie nu exista ca termen legal, pentru ca nu apare in cadastru/arhive ca fiind inregistrata, deci nu o detine nimeni, marca de care vorbesti tu inregistrata la osim e practic o societate care se numeste FC Steaua Bucuresti SA, practic clubul are ca structura o societate pe actiuni. Iti repet, marca notorie nu poate fi detinuta de nimeni, ea urmareste echipa, mai precis echipa care are palmaresul respectiv!
FC Steaua Bucuresti/Steaua Bucuresti/Fotbal Club Steaua Bucuresti, e una si aceeasi denumire, la care CSA-ul a renunta odata cu palmaresul, nu poti detine palmaresul cu alt nume, cei de la CSA contesta numele Steaua Bucuresti care se afla pe sigla, din cauza asta siglele seamana intre ele si se pot confunda, tocmai de aceea Gigi a facut o sigla pe care nu scrie Steaua Bucuresti...asta a fost inainte de decizia irevocabila a judecatorilor, care i-au permis folosirea numeleui Steaua Bucuresti, in curand o sa apara o noua sigla, care presupun ca o sa contina si Steaua Bucuresti!
Tu nu intelegi termenii legali de marca notorie si marca inregistrata. Marca inregistrata (FCSB) are dreptul protejat prin inregistrare la OSIM si este in posesia clubului de fotbal. Marca notorie (Steaua Bucuresti) are dreptul protejat prin notorietate si este in posesia statului, nu necesita inregistrare la OSIM. Marca Steaua Bucuresti a devenit "marca notorie" in momentul in care Becali a vrut sa o inregistreze la OSIM si prin decizie judecatoreasca ea a fost acordata CSA-ului. Ai priceput?!
Exact! "Steaua Bucuresti" pentru suporteri inseamna actualul club de fotbal (Asa a fost si asa va fi intotdeauna). Tot "Steaua Bucuresti", insa pt judecator, inseamna Clubul Sportiv al Armatei. Din punct de vedere sentimental Steaua Bucuresti este unica echipa de fotbal, dar din punct de vedere legal acea echipa de fotbal este Fotbal Club Steaua Bucuresti aka FCSB. Acum intelegi punctul meu de vedere?!
Si daca CSA/MAPN nu a creat marca notorie, cum o poate detine?! Nu poate, pentru ca nu se poate detine, cum am mai zis, nu e obiect, nu e cal, nu e avion!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.