FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Strategia Stelei pentru 2008

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 decembrie 2007 00:00

Duminica, Steaua va trage linie primei parti a sezonului. Ultimul meci va fi cel cu Farul, in Ghencea, dupa care va incepe vancanta. Doar pentru jucatori, nu si pentru cei din conducere. Gigi Becali, Adrian Ilie si fratii Ioan si Victor Becali, adica oamenii care decid acum in Ghencea, vor pune la punct strategia pentru viitor. In momentul de fata, fanii Stelei au multe semne de intrebare si putine certitudini. Gazeta va dezvaluie in cele ce urmeaza planul pe care ros-albastrii il au pentru aceasta iarna, dar si pentru prima parte a lui 2008.

SITUATIA ANTRENORULUI
100 % Lacatus ramine
Suporterii au intrat in panica imediat dupa ce Gigi Becali l-a atacat in mod direct pe Lacatus in urma meciului cu Ceahlaul. "Nu mai pot lasa sa fie circ la echipa. Daca va fi la fel si cu Farul, nu mai las simbolul si emblema Stelei sa faca echipa, o voi face eu", a spus Becali. Ulterior, a urmat o discutie intre patron si antrenor, in care primul l-a asigurat ca nu se pune problema despartirii, astfel ca primul mare semn de intrebare a disparut: Lacatus va fi antrenorul Stelei si in 2008. Dar va avea un obiectiv clar: unul din primele doua locuri.

"Lacatus va ramine in functie si la el se va trage linie la finalul campionatului. Daca nu va termina pe locul 1 sau 2, atunci il voi da afara"
Gigi Becali

CAMPANIA DE ACHIZITII
Vor veni doar 3 jucatori
E cert. Unul dintre cei mai buni jucatori din ultimii ani, daca nu cel mai bun, Nicolae Dica, va parasi Steaua in aceasta iarna. "Nu stiu daca va fi Middlesbrough, dar el ne va parasi cu siguranta", a confirmat Becali. Alaturi de el, isi vor mai face bagajele Vatca, Petre Marin, Badoi, Zaharia, Cristocea si poate chiar Neaga.

Exista la Steaua si o lista intocmita de patron, pe care se afla numele jucatorilor care nu vor fi lasati sa plece indiferent de oferte. Cine sint acestia? Zapata, Emeghara, Nicolita, Ovidiu Petre, Vali Badea.
Unul dintre cele mai importante puncte ale strategiei priveste achizitia de jucatori. Becali a dezvaluit doar numarul achizitiilor: "Voi lua trei fotbalisti, un mijlocas si doi atacanti". Primul mijlocas pe lista este Armenteros, iar in privinta atacantilor va fi puternic testata piata sud-americana. In plus, la capitolul nou-veniti pot fi trecuti si cei 3 accidentati: Radoi, Ghionea si Plesan.


LUPTA DIN CULISE
Becali va arunca in joc sume imense
Poate cel mai important aspect se refera la modul in care Steaua va sti sa lupte in spatele terenului. Gigi Becali deja a anuntat ca se va implica. "Vom intrece CFR. Va fi mai rau decit ce s-a intimplat sezonul trecut, cind aveau 8 puncte avans cu 8 etape inainte de final si tot i-am executat", a spus Becali. Surse apropiate patronului Stelei sustin ca acesta e gata sa premieze fiecare echipa care o va invinge pe CFR chiar si cu 300.000 de euro, bonus ce s-ar injumatati in cazul unui egal.

Un atu in lupta pe care Steaua o va purta in retur va fi influenta pe care Ioan Becali o are in fotbalul romanesc. Impacarea cu varul sau, Gigi, l-a determinat pe Giovanni sa-i promita patronului Stelei ca va face tot ce ii va sta in putinta pentru a ajuta gruparea din Ghencea.

"Acum sint 11 puncte fata de CFR. Vor ramine 9 dupa meciul Poli - CFR, iar in etapa a doua din primavara ii bat in Ghencea. Mai ramin 6 si apoi ma voi ocupa eu de ei sa mai greseasca"

"Steaua va lua titlul fara emotie. Vom fi campioni inainte de ultima etapa. Asa ar fi si drept, ca Steaua sau Rapid sa ia titlul, nu CFR, care n-a adus nici un punct la coeficientul Romaniei"
Gigi Becali

Reperele Stelei in perioada decembrie 2007 - mai 2008
17 decembrie - se intra in vacanta
9 ianuarie - are loc reunirea echipei
13 ianuarie - 15 februarie - cantonamente in Spania, Cipru, Turcia
23 februarie - primul meci din 2008: Poli Iasi - Steaua
1 martie - derby-ul cu CFR Cluj, in Ghencea
19 martie - derby-ul cu Rapid, in Giulesti
23 aprilie - derby-ul cu Poli Timisoara, in Ghencea
3 mai - derby-ul cu Dinamo, in stefan cel Mare
7 mai - ultima etapa din Liga I, acasa cu Gloria Buzau

Citește și:
Ce final de sezon ar fi: 4 scenarii în care putem avea 3 echipe la egalitate de puncte! » Cine s-ar califica în play-off
Superliga
Ce final de sezon ar fi: 4 scenarii în care putem avea 3 echipe la egalitate de puncte! » Cine s-ar califica în play-off
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Campionate
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
Superliga
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
Ce etapă în Liga 2! » Două echipe în play-off după victorii en-fanfare. Hat-trick la primul lui meci în „B”!
Liga 2
Ce etapă în Liga 2! » Două echipe în play-off după victorii en-fanfare. Hat-trick la primul lui meci în „B”!
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Profit.ro
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (15)
the__cezar
the__cezar  •  19 Iulie 2012, 23:58

Nu e buna .

the__cezar
the__cezar  •  19 Iulie 2012, 23:58

Nu e buna .

the__cezar
the__cezar  •  19 Iulie 2012, 23:58

Nu e buna .

Vezi toate comentariile (15)
Comentează