FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Un nou scandal mocneşte între Steaua şi naţională: ”Piţi ne-a rupt jucătorii!”

Chipciu e cea mai scumpă achiziție din această iarnă, transferul său de la Brașov costînd 1,2 milioane de euro +2   FOTO
Chipciu e cea mai scumpă achiziție din această iarnă, transferul său de la Brașov costînd 1,2 milioane de euro

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 februarie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 05 februarie 2012 00:28

Examenul medical de ieri a fost necruţător: ruptură musculară!  Steaua e nemulţumită că Alexandru Chipciu a fost suprasolicitat la "naţională" după ce făcuse un stagiu montan dur sub comanda lui Ilie Stan. Tănase şi Gardoş, şi ei convocaţi la lot, suferă tot de probleme musculare.

Alexandru Chipciu s-a trezit ieri de dimineaţă, însă nu a mers cu echipa la teren să facă antrenament, ci a plecat cu doctorul Radu Paligora pentru a efectua un consult amănunţit la pulpa stîngă şi a afla, astfel, cît de gravă e leziunea pe care a suferit-o în meciul cu Mlada Boleslav.

Rezultatul RMN-ului a fost extrem de dur, chiar mai grav decît previziunile iniţiale: ruptură musculară, repaus total în jur de 10 zile şi vestea cea mai cruntă e că va rata ambele meciuri cu Twente, din 16 şi 23 februarie! El va reveni pe teren abia la începutul lui martie. Alex a însoţit ieri echipa la terenul pe care s-a jucat partida cu Concordia Chiajna şi abia putea să meargă, şchiopătînd vizibil.

"De ce s-a rupt Chipciu?" a fost întrebarea la care cei de la Steaua au încercat să găsească un răspuns, iar unul dintre cei arătaţi cu degetul e selecţionerul Victor Piţurcă. "De ce trebuia să-l cheme la lot şi să-l pună să facă trei antrenamente în fiecare zi după o perioadă în care oricum el fusese supus unei pregătiri fizice dure în Poiana Braşov?", a întrebat unul dintre stelişti.

Altul l-a completat: "Alex a fost pus să lucreze la echipa naţională direct forţă explozivă după ce el făcuse un cantonament montan dur. În plus, a continuat acolo cu 3 antrenamente tari pe zi şi nu ne-a fost lăsat la dispoziţie pentru a începe lucrurul specific cu mingea. A venit direct la noi şi era normal să-l folosim în amicale ca să-l integrăm şi uite că a cedat!". În plus, roş-albaştrii susţin că jucătorul nici nu a fost obişnuit pînă acum cu un program atît de încărcat în pauza de iarnă şi el ar fi trebuit ocolit de la selecţie.

A cedat şi Bourceanu
Argumentul steliştilor pentru faptul că Piţurcă n-a procedat corect cu jucătorii lor a fost faptul că a acuzat probleme medicale chiar şi cel mai bine pregătit fotbalist din lotul lui Ilie Stan, e vorba despre Alex Bourceanu. El a acuzat un spasm muscular după primele două zile sub comanda lui Piţi şi a fost nevoit să ia o pauză de la antrenamente şi nici n-a evoluat în amicalul cu Turkmenistan.

Tănase, Gardoş şi Pîrvulescu sînt rupţi şi ei!
Ieri dimineaţă s-a accidentat şi Cristi Tănase. El a suferit o contractură şi n-a jucat contra Concordiei. Va afla zilele astea dacă se recuperează înaintea turului cu Twente. Aceeaşi problemă o mai are şi Florin Gardoş. Ambii au făcut parte din lotul lui Piţurcă pentru amicalul cu Turkmenistan. Înainte ca ei să meargă printre "tricolori", preparatorul fizic al Stelei l-a înştiinţat pe cel al "naţionalei" ce fel de antrenamente s-au făcut în Poiana Braşov. "Li s-a spus să nu-i pună pe ai noştri să se antreneze pe nisip, după ce alergaseră pe zăpadă la munte, dar staff-ul «naţionalei» n-a ţinut cont! Aşa i-a supraîncărcat şi au ajuns să aibă accidentări", cred roş-albaştrii. Aseară, înainte de debutul partidei cu Chiajna, Pîrvulescu a acuzat dureri la inghinali şi n-a mai fost folosit.

"Răbdare, Chipciu va confirma"

Secundul Edi Iordănescu explică de ce ex-braşoveanul nu a dat încă randament, dar de ce va fi un fotbalist de bază la Steaua

- Edi, dincolo de accidentarea lui, Chipciu nu a dat satisfacţie pînă acum. Care ar fi motivele?
- E un jucător cu un potenţial extrem de mare. Se pregăteşte fantastic, e inteligent în joc şi poate evolua atît în banda dreaptă, cît şi în stînga. El a jucat în ultima perioadă doar în stînga, la Braşov, şi are nevoie de o perioadă de acomodare pe partea cealaltă, dar nu vor fi probleme pe viitor să îl folosim acolo.

- Multă lume spune că nu e bine să fie folosit mijlocaş dreapta.
- Cînd pe un dreptaci, care a jucat mereu în dreapta, vrei să-l muţi pe stînga e posibil să nu se poată adapta, dar cînd pe un dreptaci îl muţi de pe stînga pe dreapta, n-are cum să nu dea randament! Evident, avînd răbdare cu el. În plus, ar fi fost rău dacă l-am fi folosit pe Chipciu pe stînga pentru că astfel am fi încercat să jucăm cu mijlocaşi laterali de picior opus benzii şi avînd două vîrfuri pe teren tot timpul exista riscul să aglomerăm jocul prea mult spre centru şi să nu avem oameni de benzi şi centrări pentru atacanţi.

"Selecţionerul nu trebuia să cheme nici un jucător de la Steaua la echipa naţională pentru acest stagiu! Steaua avea nevoie de jucători ca să pregătească meciurile cu Twente" (Mircea Lucescu, fost selecţioner al României)

Cum a arătat programul lui Chipciu în această iarnă
12-19 ianuarie: stagiu de pregătire la Poiana Braşov
21-26 ianuarie: stagiu cu echipa naţională cu 3 antrenamente zilnic
27 ianuarie: amical România - Turkmenistan
29 ianuarie: amical Steaua - Levski Sofia
31 ianuarie: amical Steaua - Legia Varşovia
2 februarie: amical Steaua - Mlada Boleslav

Citește și:
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Liga Campionilor
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (45)
aius
aius  •  07 Februarie 2012, 08:56

care steaua?!

bigbelly
bigbelly  •  05 Februarie 2012, 18:24
Postat de alfabetta pe 05 Februarie 2012, 14:36

Fac şi şi eu SPORT ( nu fotbal, că ăla nu e sport) Cîndva am fost campion la jun. mari. Program de "munte"ptr.sportivi 06.45 - deşteptare 07.oo-08.oo - înviorare ( 3.000 m. alergare din care 1.000 m repetări) 09.oo-09.3o - mic dejun 10.oo-12.3o - alergare ( 15 / 20 km. pe bornă kilometrică ! ) 13.oo-13.4o - masa de prînz 14.oo-16.oo - somn 16.3o-18.3o - antrenament ( circuite accent pe forţă ) 19.oo-19.3o -cina 20.oo-21.oo -antrenament ( flotări, abdomen,genoflecţiuni) 21.45 -stingerea PS. : orişicare dintre noi este în stare să BATĂ LA PUMNI o echipă întreagă de fotbal cu rezerve, antrenori, maseuri, bucătari şoferi, c

Lol, cu antrenamentul tau de "batut la pumni", dupa o jumatate de ora de efort in regim de competitie intr-o echipa de fotbal ai avea muschii franjuri si n-ai mai fi in stare sa-ti bati nici nevasta "la pumni" vreo cateva luni.

doruignat1972
doruignat1972  •  05 Februarie 2012, 17:58
Postat de alfabetta pe 05 Februarie 2012, 14:36

Fac şi şi eu SPORT ( nu fotbal, că ăla nu e sport) Cîndva am fost campion la jun. mari. Program de "munte"ptr.sportivi 06.45 - deşteptare 07.oo-08.oo - înviorare ( 3.000 m. alergare din care 1.000 m repetări) 09.oo-09.3o - mic dejun 10.oo-12.3o - alergare ( 15 / 20 km. pe bornă kilometrică ! ) 13.oo-13.4o - masa de prînz 14.oo-16.oo - somn 16.3o-18.3o - antrenament ( circuite accent pe forţă ) 19.oo-19.3o -cina 20.oo-21.oo -antrenament ( flotări, abdomen,genoflecţiuni) 21.45 -stingerea PS. : orişicare dintre noi este în stare să BATĂ LA PUMNI o echipă întreagă de fotbal cu rezerve, antrenori, maseuri, bucătari şoferi, c

dar 10 000 de euro pe luna nu ai nu i asa?

Vezi toate comentariile (45)
Comentează