Alte știri din fotbal
Gazeta a intrat în vestiarul Craiovei: iată ce echipă pregătește Coelho pentru finala campionatului! + Surpriza din primul „11” și semnul de întrebare
0
Pușcaș explică de ce a ieșit după 38 de minute și dacă ratează barajul: „Înțepătură pe coapsă”
0
Cătălin Cîrjan: „În ultima etapă vom fi implicați în lupta la titlu, dar nu e treaba noastră”
0
„Sacrificați meciul cu U Cluj?” » Zeljko Kopic, întrebat direct despre jocul care ar putea decide campioana în Superliga
0
Știri din fotbal internațional
Echipa românilor din Ungaria, campioană în fața clubului cu buget de 10 ori mai mare: „Am răsturnat căruța, cum se zice!”
0
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
0
Revenire istorică în La Liga: au așteptat 14 ani!
0
Pep Guardiola, după al 20-lea trofeu la City: „Este o mașinărie!” + De ce nu sărbătorește Cupa
0
Lifestyle
„Yoga, meditație, plus liniștea naturii” » Partenera internaționalului „tricolor” a găsit o oază în afara României
11
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
8
Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră
3
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
15
Bulgaria a câștigat Eurovision 2026. Pe ce loc s-a clasat România
Libertatea
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Americanii au aruncat toate cadourile primite în China înainte de a zbura ...
Libertatea
Shhht prostule. Noi avem palmares, echipa, nume, stadion, suporteri….voi, nimic. Uniti spre titlul 1 cu galeria lu mustata:)
bai pensionar ramolit. daca nu iti convine ce face primraul il schimbi,nicio problema. noi am schimbat peste 10 ministri la aparare si tuturor le-am cerut sa nu mai finanteze clona csa si nu s-a schimbat nimic. au furat nenorocitii banii pensionarilor militari si le-au dat tradatorilor de tara de la csa. de aia nu s-au mai actualizat pensiile militare din 2017 in coace. sper sa iti iei medicamente din banii furati pensionarilor militari de clona csa.
fyi, doar de dragul argumentului, cred ca eu am zis primul. si eu locuiesc in bucuresti si vreau csm desfiintata. daca tu preferi finantarea sportului cu bani publici ca sa nu te simti rusinat de romania, atunci ai o problema cu stima de sine. uita-te-n jur ca sunt alte motive care sa te rusineze, dar si alte motive care sa te faca mandru. evident, daca identitatea nationala e atat de importanta pt tine. pt mine e doar o eticheta in pasaport.
Bun, deci ramane cum am stabilit, CSA este victima unui abuz discriminatoriu. Despre sponsorii privati stiam si eu ca nu au nici o legatura cu dreptul de promovare, aia e o speta reglementata de legea sponsorizarii care se aplica tuturor echipelor si sportivilor practicanti de sporturi individuale.
Continuare (finalul nu a încăput): deci AFC Steaua participa în LPF deși era doar “asociație non profit” și nu SA așa cum stipula legea 69 atunci. Asociațiile non profit au fost adăugate în lege ulterior. O altă chestie e ca FRF a adăugat în regulamentul de licențiere acel paragraf din art 31 din legea 69 taman în 2017 când Steaua și-a înscris echipa la AMFB! O simplă coincidență!? Nu știu, zi-mi tu, te rog! :-)))
banuiesc ca era o intrebare retorica. ca sa fiu sigur, ma avant la un raspuns. nu ma incalzesc prea tare, pt ca am alte scopuri in viata. cred ca e evident din opiniile mele ca anomalia n-ar trebui sa existe in orice liga. la fel ca csm bucuresti, poli iasi, u cluj, etc…. referitor la referendum, intr-o tara in care am avut referendumuri pt suspendarea unor persoane cu functii deconducere administrativa (ca asta e presedintele, pana la urma) sau pt definitia cuvantului familie, unul pt hotararea cheltuirii banului public (potul cel mare) mi se pare obligatoriu. fantezie mi se pare un vot impotriva acestor anomalii. nu vad in urmatorii 50-60 de ani o majoritate care sa spuna ‘nu vrem sa ne mai spargeti banii pe fotbal si handbal’.
Cartofar sau cartofor!? :-))))))) Ba, nici tac’tu mare nu era născut de când există acest cuvânt, și înseamnă unul împătimit de jocurile cu cărți pe bani. Unul care joacă la lotto sau la pariuri sportive nu e cartofor bă tăntălăule! :-)))) Zi-ne mă și nouă, pe tine cine te angajează!? Și să faci ce exact!? Acum postacii au fost înlocuiți cu AI … Nasol de tine tinere de 40 de ani! :-)))
Păi să o luăm pe rând: 1) absolut toate secțiile CSA au același statut, nu au personalitate juridică proprie și se înscriu în competiții cu același CIS. Firmele respective sunt sponsori și atât. În baza banilor primiți, Steaua trebuie să le facă reclamă. Dacă tu de exemplu dai niște bani la echipa de handbal ei vor juca cu sigla ta pe tricouri, vei avea panotaj la meciuri etc. Pt o sumă mai mare și dacă vrei o anumită exclusivitate, numele firmei tale poate apare alături de Steaua. Să spunem ca joc la PowerBall, câștig un miliard de dolari și vreau sa ajut Steaua. Vin la club, negociez un contract de sponsorizare la o sumă care sa aibă sens pt toată lumea și pt un an toate echipele și sportivii Stelei vor apărea ca Steaua Catalynn. De asemenea la final de an pot da premii, bonusuri etc toți de la Steaua vor încerca să îmi promoveze imaginea, voi ține discurs la toate sindrofiile. Însă asta e tot, nu voi putea să îi dau telefon lu’ Oprita să îi fac echipă sau să îl sun pe Bichir și să îi spun cum să își facă treaba. Voi fi așa, ca unchiul ăla bogat din RFG care îți trimitea blugi și ciocolată ca să fii cel mai șmecher de pe scară! 2) pt ca, LPF este singura liga care se cheamă “profesionista”. Doar ca și asta s-a dovedit o minciuna! În România există 4 ligi profesioniste înregistrate ca atare. Ceea ce demonstrează încă odată ca totul nu este decât un abuz al FRF! Mai mult! Dacă vei căuta legea 69 în varianta ei originală, la art 31 scria ca numai SAurile erau “profesioniste”.
Talpa zice corect, și eu cred ca trebuie un plebiscit si cetățeanul decide: da or ba! Tu spui ca nu ai fost consultat în legătură cu modul în care îți sunt cheltuiți banii ministerelor. Ce sa vezi!? Crezi ca pe mine ma întreabă Nicușor Dan dacă sa dea bani la CSM!? Pt ca asa spun unii, in general fcsbisti, cum ca primarul e ales și ministrul numit și, vezi Doamne!, alegătorii decid în legătură cu fondurile locale, fonduri care de fapt vin tot de la Bugetul central. Am întrebat aici dacă la Pitești, Mioveni sau Târgoviște (toate echipe care au tocat zeci de milioane din fonduri publice și tot sunt în colaps financiar) în platformele electorale ale primarilor respectivi existau promisiuni pt finanțarea publică a sportului și … greieri! Spre deosebire de Talpa eu însă voi vota pt bani publici în sport, tocmai pt ca fără vom fi rușinea rușinilor la orice concurs sportiv. Tu zici ca e puțin acum!? Așa e, comparativ cu perioada comunistă este, dar așa puțin este infinit mai mult decât fără banii publici. Bani privați!? Fii serios! Dacă existau, nu îi oprea nimeni să investească!
Ma bucur ca suntem de acord macar in general, chiar daca interpretam diferit situatia particulara de la CSA. Problema e ca ideea cu referendumul e doar o fantezie, in timp ce tratamentul discriminatoriu aplicat CSA-ului este cat se poate de real. Spune-mi si mie un lucru: cu ce te incalzeste pe tine din postura de contribuabil faptul ca CSA consuma banul public in liga a doua in loc sa il consume in prima liga unde se calificase pe baza meritului sportiv?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.