FOTBAL  »  Superliga  »  UTA ARAD - ACADEMICA CLINCENI

foto UTA Arad- Academica Clinceni 2-0 » Victorie fără mari emoții pentru formația lui Ionuț Badea

UTA Arad - Academica Clinceni

Articol de - Publicat vineri, 25 februarie 2022 19:23 / Actualizat vineri, 25 februarie 2022 19:26

UTA Arad a învins acasă Academica Clinceni, scor 2-0, în primul meci al etapei #28 din Liga 1.

Toate rezultatele etapei #28 aici

Ioanițoaia a luat legătura cu Mircea Lucescu, blocat la Kiev: „Mi-a zis: «Imaginile de la televizor sunt terifiante, dar în jurul meu încă e liniște»”
RĂZBOI ÎN UCRAINA

UTA a început în forță meciul cu Academica Clinceni. În fața unui stadion în care galeria arădenilor a lipsit în primele 15 minute din cauza unui protest, elevii lui Ionuț Badea s-au aruncat în atac. Ongaro (10) a avut prima ocazie, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poarta lui Ureche.

A venit rândul lui Miculescu să aibă o ocazie importantă de gol, dar șutul său cu dreptul din minutul 13 a trecut peste poartă. Arădenii au reușit să deschidă scorul până la urmă. În urma unui corner bine bătut pe colțul lung, Erico a recentrat, iar Miculescu s-a înălțat și a punctat pentru 1-0.

Clinceni putea egala la marea ocazie a lui Cătălin Ion, dar reluarea fundașului ilfovean din marginea careului mic a fost prinsă de Iacob. Ilfovenii au avut încă o șansă de a egala, dar șutul puternic de la distanță a lui Dumitrache a fost respins excelent de același Iacob.

+5 FOTO

Până la urmă UTA a închis meciul în minutul 83, când Ubbink a marcat cu un șut bine plasat din marginea careului.

Cum arată clasamentul după UTA - Academica Clinceni

2-0 scor final și UTA urcă momentan până pe locul 8, cu 37 de puncte, în timp ce Academica Clinceni rămâne pe „lanterna roșie” a Ligii 1, cu doar 11 puncte.

UTA Arad - Academica Clinceni 2-0

4.000de spectatori asistă la meci, cifră neoficială

UTA Arad - Academica Clinceni, echipe de start:

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Dima, Shlyakov - Vorobjovas, Isac, Unnink - Miculescu, Ongaro, Otele
Antrenor: Ionuț Badea

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, Tsvetkov, C. Ion – Mboko, Vrdoljak, Alghoul, Holzmann – De Amorim, Plazibat, R. Ion.
Antrenor: Constantin Giurescu

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare - Satu Mare), A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj - Timiş), A2: Zamfir Doru (Slatina - Olt)

Rusia a invadat Ucraina! » Rușii au preluat controlul centralei de la Cernobîl

35 de ani de la Supercupa Europei cucerită de Steaua în fața lui Dinamo Kiev » Legendele steliste, cu gândul la situația din Ucraina: „E dureros!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”