FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FC BOTOȘANI

UTA - FC Botoșani 0-0 » Egal alb la Arad! Clasamentul actualizat

UTA - Botoșani, live pe GSP.ro +41   FOTO
UTA - Botoșani, live pe GSP.ro

Articol de - Publicat luni, 22 februarie 2021 19:30 / Actualizat luni, 22 februarie 2021 19:31

UTA și FC Botoșani au remizat pe stadionul „Francisc Neuman” din Arad, scor 0-0.

Începutul de meci a fost echilibrat și nu a adus ocazii importante de gol la vreuna dintre porți. Keyta și Ongenda au încercat poarta adversă cu execuții de la distanță, dar șuturile lor au fost imprecise și au trecut pe lângă.

Un moment delicat a avut loc în minutul 31 al meciului de la Arad, când mingea centrată de Țigănașu l-a șters pe braț pe Liviu Antal, dar „centralul” Florin Andrei nu a arătat spre punctul cu var.

UTA a avut două ocazii importante înainte de pauză. Prima în minutul 39, prin Erico, care a reluat cu capul din 7 metri, dar Hankic și-a salvat echipa. Portarul moldovenilor a fost providențial și la ultima acțiune de atac a celor de la UTA din prima repriză, când a blocat șutul lui Hora.

+37 FOTO

În a doua parte, ocaziile de poartă au fost puține. Cea mai mare șansă de gol a avut-o Hamidou Keyta, care putea da lovitura în minutul 75. Șutul francezului, din voleu, a fost însă parat de Balauru.

După acest egal, FC Botoșani a ajuns la 37 de puncte și a egalat-o pe Sepsi OSK, ocupanta locului 4. Totuși, trupa lui Marius Croitoru rămâne pe locul 5. UTA urcă o poziție, până pe locul 8, și ajunge la 30 de puncte, 5 sub ocupanta locului 6, Academica Clinceni.