FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC BOTOȘANI 1-1

VIDEO Minutul 91 » Voluntariul a salvat pe final un punct din meciul cu Botoșani, scor 1-1

Roman exultă după golul de 0-1

Articol de - Publicat duminica, 13 martie 2016 00:00

Egalul le și mulțumește, le și supără pe cele două formații.

Voluntariul a salvat, aseară, aproape de gongul final un punct care ar putea fi decisiv la final, în vederea salvării de la retrogradare. Iar Botoșaniul a aruncat la coș o șansă mare de a se îndepărta, poate chiar decisiv, de zona roșie a clasamentului.

Echipele și-au împărțit cu dărnicie ocaziile mari. Ilfovenii au trăit la limita extremă, întrucât Bordeianu și Fulop, fiecare de câte două ori, ar fi putut mazili Voluntariul.

Pe lângă oportunitățile lui Iorga și Tudorie, gazdele au solicitat și două penalty-uri, în prima repriză, acuzând un henț la Ngadeu și un fault al lui Cucu asupra lui Rus. Specialiștii de la TV au opinat că măcar unul putea fi acordat. Dar și un cartonaș roșu la Maftei, la un fault pentru care a fost avertizat doar cu "galben".

Dan Roman (51) a revenit cu gol, după două luni de accidentare, însă n-a putut forța victoria liniștii pentru moldoveni. În schimb, providențial, Adrian Bălan (90+1) a fost atent și fără milă în fața porții, când nimeni nu se mai aștepta să se schimbe ceva în Ștefan cel Mare.

"Nu sunt supărat pe nimeni, am luat un punct până la urmă. Dar am primit gol prea ușor. Suntem urmăriți de ghinion"
Cristian Pustai, antrenor FC Botoșani

"Fiecare meci e ca o finală, cred că ne putem salva. Cu atenție puteam câștiga. Vine un meci foarte greu la Iași"