FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - PANDURII

VIDEO și FOTO Victorie a Pandurilor la ASA, 1-0, îndelung contestată de gazde » A debutat Mutu

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 februarie 2016 22:29

ASA și Pandurii au redeschis Liga 1 și au jucat primul meci oficial din 2016. Formația gorjeană s-a impus la limită în deplasare, scor 1-0, din penalty.

ASA - PANDURII 0-1
A marcat:
Săpunaru '45+2 p.

Vezi meciul în format liveTEXT

Singurul gol al partidei a venit în prelungirile primei părți. Eduard Stăncioiu a ieșit cu gheata pe piciorul lui Hora și arbitrul Cristi Balaj a arătat punctul cu var.

Vezi VIDEO cu golul

Jucătorii vicecampioanei României au protestat intens, însă arbitrul a păstrat decizia. Săpunaru a executat bine lovitura de la 11 metri și a marcat.

La pauza meciului au avut loc mai multe incidente la tribuna oficială între viceprimarul lui Tîrgu Mureș și reprezentanții Pandurilor.

La începutul reprizei secunde, Adrian Mutu și-a făcut debutul la ASA, însă, deși s-a zbătut, n-a ieșit prea mult în evidență. În ultimele 5 minute a debutat și Ciolacu. Țucudean n-a putut juca astăzi din cauza faptului că nu i-a venit "cartea verde".

După această victorie, Pandurii a urcat pe locul 3, cu 43 de puncte, în timp ce ASA rămîne pe poziția a șasea, cu 35 de puncte.

Echipele de start:

ASA: Stăncioiu - Velayos, M. Constantin, I. Balaur, Brandan - Mureșan, Gorobsov - Jazvici, Voiculeț, Buș - Ramiro Costa

Rezerve: Viciu - Ivan Gonzalez, N'Doye, Mutu, G. Matei, Ciolacu, Dedov