FOTBAL  »  LIGA 2  »  CS MIOVENI - GLORIA BUZĂU 1-1

CS Mioveni - Gloria Buzău 1-1, în etapa 2 din play-off-ul din Liga 2 » Gazdele au egalat pe final

CS Mioveni a remizat cu Gloria Buzău, scor 1-1, în meciul care a deschis etapa a doua din play-off-ul de Liga 2. Oaspeții au condus încă din prima repriză, însă au ratat victoria pe final, foto: Facebook CS Mioveni

Articol de - Publicat joi, 04 aprilie 2024 18:55 / Actualizat joi, 04 aprilie 2024 19:13

CS Mioveni a remizat cu Gloria Buzău, scor 1-1, în meciul care a deschis etapa a doua din play-off-ul de Liga 2. Oaspeții au condus încă din prima repriză, însă au ratat victoria pe final.

Programul complet al meciurilor din play-off-ul și play-out-ul din Liga 2

• CSC Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au drept de promovare în Superligă
  • Primele două formații promovează direct în Superligă. Alte două merg la barajul pentru promovare/retrogradare, împotriva ocupantelor locurilor 13 și 14 din primul eșalon.

Mioveni, remiză cu Buzău în etapa 2 din Liga 2

Gazdele au început în forță partida, însă Massaro (26 de ani) a ratat o ocazie importantă în minutul 6. Cu câteva momente înainte, Ionuț Șerban (32 de ani) a fost înlocuit de Alin Șerban (21 de ani) din cauza unei accidentări.

Gloria Buzău a deschis scorul în minutul 37. Chică-Roșă (25 de ani) a deschis scorul după un șut din interiorul careului care nu i-a dat speranțe portarului Flavius Croitoru (31 de ani).

Mioveni putea restabili egalitatea în minutul 57, după ce Alexandru Stan (18 ani), fostul jucător de la Rapid, a scăpat singur cu portarul și a trimis un șut în forță, însă apărătorii buzoieni au respins de pe linia porții, iar Ion Cărăuș (27 de ani) a șutat peste poartă.

Inevitabilul s-a produs în minutul 78. Crișan l-a faultat în careu pe Alexandru Stan, iar Ștefan Blănaru (35 de ani) a adus egalarea după ce a transformat lovitura de pedeapsă. Pe final, cele două echipe au încercat să dea lovitura, însă partida s-a terminat nedecis, scor 1-1. Este a patra remiză consecutivă între cele două formații.

În urma acestui rezultat, Mioveni rămâne pe locul 6 în play-off, cu 34 de puncte, în timp ce Gloria Buzău a urcat temporar pe 4, cu 36. Pentru Mioveni urmează duelul din deplasare cu Csikszereda. De cealaltă parte, Buzău va primi vizita celor de la Șelimbăr.

FINAL » CS Mioveni - Gloria Buzău 1-1

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Gogor, R. Garutti, Cr. Ignat, Șerbănică - A. Panait, Cărăruș – Massaro, I. Șerban, Blănaru – Al. Stan
Rezerve: V. Sima – M. Costea, A. Șerban, Guțea, D. Toma, Duțan, Burnea, Căprescu, Bolohan
Antrenor: Constantin Schumacher

Gloria Buzău: Greab - Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitrașcu - M. Rădulescu, Prejmerean, Akhmatov, Perianu, S. Pîrvulescu - Chică-Roșă
Rezerve: Haymamba - Sălceanu, R. Crișan, Nadolu, M. Tănasă, D. Benzar, Brîncoveanu, Șteau, V. Dumitrache
Antrenor: Andrei Prepeliță

Cum arată lupta din play-off-ul ligii secunde + program play-off Liga 2

Primele șase clasate la finalul sezonului regular își vor disputa locurile de promovare în play-off. Partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-off-ului, două echipe vor promova direct în Liga 1, în timp ce alte două vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

Șelimbăr – Unirea Slobozia

VIDEO GSP Live » Mircea Lucescu felicită Corvinul Hunedoara, după ce a eliminat CFR Cluj din Cupa României: „Corvinul a meritat victoria”

Fake news în presă: Emeric Ienei NU a murit!
FAKE NEWS
FCSB, disecată în studio: „E campioană, dar Becali comite o mare greșeală. Vă spun de ce”
FCSB

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”