FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSA STEAUA

EXCLUSIV A bătut-o pe Dinamo și îi exclude pe „câini” din calculele promovării: „Asta va fi ordinea în play-off!”

Corbu (în duel cu Iulian Roșu) a fost mai mereu primul la minge în disputele cu dinamoviștii

Articol de - Publicat joi, 20 aprilie 2023 11:42 / Actualizat joi, 20 aprilie 2023 11:55

Laurențiu Corbu, 28 de ani, fundașul lateral al Stelei, a explicat că obiectivul echipei sale este locul 1, apoi șefii clubului să se ocupe de promovarea legală. Ex-dinamovistul consideră că fosta lui formație va prinde barajul.

A jucat în tricoul „câinilor" în Derby de România, în Dinamo - FCSB, marți seară a îmbrăcat tricoul „militarilor" în CSA Steaua - Dinamo 2-0. Laurențiu Corbu, 28 de ani, a evoluat ca fundaș stânga și a fost printre evidențiații partidei din Ghencea.

A fost prima prezență din play-off a fotbalistului care s-a confruntat cu grave probleme medicale, după ce o accidentare la genunchi s-a extins. Jucătorul roș-albaștrilor era mulțumit ieri, la o zi după marele meci. Iată ce a declarat pentru GSP:

Prima decizie importantă a lui Ovidiu Burcă, după eșecul cu Steaua din derby
CSA STEAUA - DINAMO 2-0

Laurențiu Corbu: „Obiectivul nostru a fost mereu locul 1”

„A fost un derby, frumos, atât în tribune, cât și pe teren. Ne doream cele 3 puncte pentru a trece din nou pe locul 1. Nu știu ce se va întâmpla mai departe, obiectivul nostru a fost mereu locul 1”.

„Subconștientul nostru lucrează într-un fel pozitiv, ne face să fim mai puternici atunci când vedem câtă aversiune este la adresa noastră. Simțim că avem mulți adversari, nu vrem să le dăm peste nas, ci doar să fim campionii ligii secunde"

Dinamo

„Suporterii dinamoviști ne-au înjurat, ca la fiecare meci cu asemenea încărcătură, dar galeria noastră ne-a încurajat de la început. Îi așteptăm pe ai noștri la stadion, în continuare, vrem să le oferim locul 1 la final”.

„Cred că ordinea la final va fi 1. CSA Steaua, 2. Poli Iași, 3. Oțelul, 4. Dinamo”.

Eu am avut o motivație suplimentară fiindcă am absentat mult din cauza problemelor de sănătate, voiam să fac un meci bun pentru moral. Nu am vrut să ies eu în evidență sau să dau cuiva peste nas. De ce aș face-o?!”

Așa cum ți-am spus înainte de meci, a fost bine că dinamoviștii au venit cu impresia că sunt favoriți. Nu mai contează calculele hârtiei, astea sunt vorbe dinaintea partidei. Niciun meci nu e ușor, drept dovadă Dejul a încurcat Iașiul în Copou”:

Nu știu ce să zic de arbitraj, n-am revăzut nicio fază. Am preferat după meci să stau cu familia. Istoria s-a scris pe teren, cuvintele sunt în zadar după.

- Laurețiu Corbu, fundaș CSA Steaua

13 meciuria strâns Corbu în tricoul roș-albaștrilor

VIDEO Ovidiu Burcă: „E un duș rece, dar le promit suporterilor că lupta nu se oprește aici”

EXCLUSIV Risc uriaș pentru Dinamo » Vine nota de plată pentru incendierea peluzei în Ghencea

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni