FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA 2

LIGA 2, etapa 26 // Petrolul a fost umilită la Timișoara! U Cluj, remiză cu FC Argeș » Toate rezultatele + clasament

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 martie 2019 22:23

Azi s-au disputat ultimele cinci meciuri din runda cu numărul 26, din Liga 2.

În ultimul joc al zilei, U Cluj a reușit doar o remiză cu FC Argeș Pitești, 0-0, pe Cluj-Arena.

Dorin Goga a primit un cartonaș roșu în minutul 42 al partidei.  După această remiză, Universitatea este pe locul trei în clasamentul din Liga 2, cu 57 de puncte, la 2 puncte de liderul Sportul Snagov.

În tur, FC Argeş se impunea pe teren propriu cu 2-1.

UMILINȚĂ LA TIMIȘOARA

În Banat,  ASU Politehnica Timișoara a făcut scor cu Petrolul Ploiești, 3-0, șocul etapei a 26-a. Ploieștenii au fost de nerecunoscut, în timp ce bănățenii și-au făcut treaba ușoară încă din primele minute ale partidei, intrând cu un avantaj de două goluri la pauză. Petrolul calcă greșit în lupta pentru promovarea în Liga 2 și cade pe locul cinci în clasament, cu 53 de puncte, la 6 de liderul Snagov.

În primele meciuri ale zilei, Energeticianul a remizat, 0-0, cu CS Mioveni, iar Sportul Snagov a făcut tot egal, 0-0, cu ACS Poli.

Chindia Târgoviște a câștigat cu Daco-Getica București, scor 4-2.

Chindia Târgoviște - Daco-Getica 4-2

Au marcat: Liviu Mihai 53', Daniel Florea 59', Andrei Șerban 67', Valentin Alexandru 85'/ Raphael Stănescu 13', Philippe Nsiah 46'

ASU Politehnica Timișoara - Petrolul Ploiești 3-0

Au marcat: Ioan Mera 8', 14', Ursu 86'

S-au jucat sâmbătă:

CS Balotești - Ripensia 0-2 (Drăghici 56', 84')

Luceafărul Oradea - Aerostar Bacău 4-0 (Bebey 2', Pop 6',Dulca 69', 89')

Metaloglobus - Farul 2-1 (Ghenovici 47',  Vîlceanu 76' / Joao Diogo 67')

Pandurii - Dacia Unirea Brăila 5-2 ( Blejdea 10',Popescu 26', Tudoran 43', 72', Bratu 66' / Ciucureanu 22',  Jallow 62')

Academica Clinceni - UTA 2-0 (B. Barbu 76', Pațurcă 88')

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”