FOTBAL  »  LIGA 2  »  POPEȘTI LEORDENI - DINAMO 0-1

VIDEO+FOTO SC Popești Leordeni - Dinamo 0-1 » „Câinii” câștigă și al doilea amical cu Burcă pe bancă

Articol de , , - Publicat miercuri, 27 iulie 2022 09:36 / Actualizat miercuri, 27 iulie 2022 13:39

Dinamo a câștigat și al doilea amical cu Ovidiu Burcă pe bancă, 1-0 cu SC Popești Leordeni, echipă din Liga 3.

După 2-1 cu CS Plopeni, Dinamo s-a impus azi pe terenul celor de la SC Popești Leordeni, grație unui gol marcat de Vali Lazăr. Dinamo a început bine meciul, având ocazii prin Buhăescu, Dudea și Ahmed Bani. După ce gazdele au trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, prin Valentin Niculae (32 și 33), Vali Lazăr a marcat singurul gol al meciului.

Extrema dinamovistă a deschis scorul în minutul 35. Bordușanu a schimbat direcția foarte bine și i-a dat o pasă excelentă lui Lazăr. Mijlocașul lui Dinamo a scăpat pe partea stângă, l-a driblat pe portarul ieșit să-l blocheze și a șutat de la peste 30 de metri în poarta goală.

După pauză, Ovidiu Burcă a mizat pe mai mulți juniori, iar gazdele au început bine, antrenorul „câinilor” fiind nemulțumit că jucătorii săi nu țineau de minge și strigându-le „Hai să ținem de minge”,

Până la final de meci, Dinamo a mai ratat prin Andrei Florescu și Bogdan Gavrilă, în timp ce SC Popești Leordeni nu și-a mai creat ocazii importante.

Dinamo, care pe 6 august va începe sezonul de Liga 2, mai are programat un amical sâmbătă, cu CS Tunari, de la 10:00.

Dinamo:
Oncescu - Moura, Giafer, Țone, Amzăr - Dudea (cpt.), N. Roșu - Bordușanu, A. Bani, V. Lazăr - Buhăescu
Au mai jucat: Eșanu, Buleică, Cr. Ionescu, G. Crețu, I. Roșu, Gavrilă, Florescu, Măgureanu, Al. Pop și Bobea.
* Bobea și Pop sunt veniți în probe de la Odorheiul Secuiesc.

Mesaj simpatic pe gard: „Ne dorim această victorie” :)

Deși fanii nu au voie la meci, un mic grup de tineri susținători dinamoviști a apărut lângă teren.

Aceștia au afișat două mesaje: „Ne dorim această victorie” și „Suntem cu voi”.

min. 90: Final de meci

min. 80: O nouă ratare a lui Dinamo. Gavrilă este angajat în adâncime de Amzăr, dar este blocat de portar

min. 75: An. Florescu trage, dar mingea se duce peste poartă

min. 64: Ocazie pentru Dinamo. Florescu a scăpat singur cu portarul advers, a încercat o scăriță, dar a șutat în el

min. 60: Dinamo a marcat din nou, dar golul a fost anulat, în mod corect, pentru ofsaid

min. 55: Început bun de repriză pentru gazde, care au posesia în aceste minute. „Hai să ținem de minge”, strigă Burcă de pe banca lui Dinamo.

min: 46: A început repriza a doua. Au intrat: Cr. Ionescu, Buleică, Crețu, Gavrilă

min. 45: Pauză

min 35: GOL DINAMO! Bordușanu schimba direcția foarte bine și îi dă o pasă de senzație lui Lazăr. Mijlocașul lui Dinamo a scăpat pe partea stângă, l-a driblat pe portar și a șutat de la peste 30 de metri, mingea intrând în poarta goală

min 33: Același Valentin Niculae l-a încercat pe tânărul Oncescu. A fost un șut slab de la 20 de metri. Portarul lui Dinamo plonjează și reține

+12 FOTO

min. 32: Ocazie pentru Popești Leordeni. Valentin Niculae șutează de la marginea careului, iar mingea e reținută în doi timpi de portarul dinamovist

min. 19: Dublă ocazie a lui Bani. Primul șut s-a oprit într-un adversar, al doilea a fost respins de portarul gazdelor. Buhăescu a fost atent, a preluat mingea, apoi a căzut. Dinamo a cerut penalty, dar centralul Cristina Trandafir a lăsat jocul să continue

min. 18: Dudea trage de la 30 de metri. Mingea se duce peste poartă

min. 11: O primă ocazie a lui Dinamo. Lazăr driblează un adversar în banda stângă, centrează în fața porții, dar Buhăescu nu ajunge la minge

Echipa de start Dinamo:
Oncescu - Moura, Giafer, Țone, Amzăr - Dudea, N. Roșu - Bordușanu, A. Bani, V. Lazăr - Buhăescu
Rezerve: Fara, Eșanu, Buleică, A. Stan, Ivanov, Zamfir, G. Crețu, Gavrilă. I. Roșu, I. Bobea, Cr. Ionescu, An. Florescu, Măgureanu, D. Daniel, Yanis Cune, Alexandru Pop

Vlad Iacob, noul administrator special al lui Dinamo: „Sunt fan încă de la 7 ani!”

„Dinamo m-a aruncat!” » „Xavi”, puștiul-minune pe care Porumboiu a oferit 1 mil. €: „M-au suspendat pentru blat, dar eu alergam la morgă și cimitire”