FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-0

VIDEO Rapid a devenit noul lider al ligii secunde după ce a învins în derby pe Dunărea Călărași, 1-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 martie 2016 19:48

Rapid a câștigat derby-ul ligii secunde cu Dunărea Călărași, scor 1-0, și a urcat pe primul loc în clasament.

RAPID - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 1-0

A marcat: Tudoran 66  (VIDEO)
Au ratat penalty:
I. Popa 33, M. Martin 41
Cartonaș roșu:
B. Panait 32

Prima repriză a fost una nebună. Giuleștenii au ratat două lovituri de pedeapsă, prima dată prin Popa, iar cel de-al doilea penalty a fost irosit de Mădălin Martin. În minutul 32, călărășenii au rămas în 10 după ce Panait a fost eliminat după ce l-a faultat în careu pe N'Koyi.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Tudoran, în minutul 66, după o pasă primită pe culoar de la N'Koyi.

Dunărea Călărași a coborât pe locul 2, cu 39 de puncte, în timp ce Rapidul e noul lider, la 3 lungimi distanță și un meci în minus.

Tot astăzi s-a jucat și partida dintre Farul Constanța și Bucovina Pojorâta, scor 3-0.

Echipele de start:

Rapid: Drăghia - Kușnir, Robuste, Cruz, Fota - R. Costin, Trandu - Tudoran, M. Martin, I. Popa - N'Koyi
Rezerve: Botaș, Avrămia, Raiciu, Vl. Morar, Luque, N. Vasile, Țâră

Dunărea Călărași: C. Lungu - Țenea, B. Panait, Popescu, Mureșan - S. Matei - Al. Stoica, Sg. Popescu, Alami, M. Chițu - V. Alexandru
Rezerve: G. Popa, V. Andrei, Vădrariu, Kanda, Balint, Bumbac, Săftescu