FOTBAL  »  LIGA 3  »  FC U CRAIOVA - GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEȘTI 2-1

VIDEO FC U Craiova merge ceas în Liga 3! Echipa lui Eugen Trică a învins-o cu emoții pe Gilortul Târgu Cărbunești și are punctaj maxim după două etape

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 august 2019 20:12

FC U Craiova 1948 a reușit azi cea de-a doua victorie din tot atâtea meciuri în Liga 3.

Oltenii lui Eugen Trică s-au impus cu 2-1 în meciul disputat pe teren propriu, la Severin, în fața celor de la Gilortul Târgu Cărbunești.

După o primă repriză echilibrată, marcată și de căldura insuportabilă de la Severin, oltenii au deschis scorul în minutul 54, când Claudiu Codoban i-a oferit o pasă excelentă lui Kevin Trabalka, fostul dinamovist marcând cu o execuție sigură din interiorul careului.

Emoțiile n-au lipsit însă pentru Craiova: alb-albașrii au fost egalați după un contraatac tăios al celor de la Târgu Cărbunești, dar golul victoriei a venit în minutul 73, când fundașul Sorin Avram a pus latul din câțiva metri, în urma unui corner.

LIVE | LIGA 3 | Universitatea Craiova - Gilortul Targu Carbunesti

Publicată de FC Universitatea Craiova 1948 pe Sâmbătă, 31 august 2019

Per total, e a treia victorie din tot atâtea meciuri pentru alb-albaștri în toate competițiile, care au legat succesul din prima etapă cu Șoimii Lipova, 1-0, cu calificarea în turul IV al Cupei României după victoria cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu de miercuri, reușită la penalty-uri.

La final, pe ritmul melodiilor lui Tudor Gheorghe, băieții lui Trică s-au salutat cu ultrașii din Peluza Sud, reveniți pe baricade începând cu această săptămână.

Formația finanțată de Adrian Mititelu e prezentă în Seria a IV-a din Liga 3, alături de nume precum CS Gilortul Târgu Cărbunești, Flacăra Horezu, CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir, ACS Poli Timișoara, AS Fortuna Becicherecu Mic sau ACS Progresul Pecica sau CSC Dumbrăvița.

Vezi și:

Rapid, CSA Steaua și FC U Craiova 1948 s-au calificat în turul IV al Cupei României

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă