FOTBAL  »  NATIONALA  »  ANALIZĂ

45 de jucători au fost rulaţi în cele mai negre preliminarii pentru CE din istoria "naţionalei"

Adrian Cristea

Articol de - Publicat miercuri, 12 octombrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 14 octombrie 2011 16:38

Răzvan Lucescu şi Victor Piţurcă au folosit împreună 45 de jucători în preliminariile Euro 2012.

Ciprian Marica (26 de ani) este singurul "tricolor" care a evoluat în toate cele 10 meciuri din grupă: de opt ori titular, şi de trei integralist. Vîrful lui Schalke a marcat doar trei goluri în cele 695 de minute jucate, avînd o medie mult sub aşteptări, de o reuşită la 245 de minute. În precedentele campanii în care a jucat pentru "naţională", Marica a marcat şapte goluri: unul în preliminariile CM 2006, patru în calificările pentru Euro 2008 şi două ori pentru CM 2010.

Suspendat pentru meciul de aseară cu Albania, Răzvan Raţ (30 de ani) este "tricolorul" cu cele mai multe minute jucate în această campanie: 810 în 9 meciuri, toate ca integralist.

20 de jucători au debutat într-un meci oficial în preliminariile Euro 2012

15 în mandatul lui Răzvan Lucescu: Torje, Florescu, Deac, B. Stancu, Herea, Bilaşco, Râpă, Alexa, Ropotan, Tătăruşanu, Gardoş, M. Alexe, P. Papp, Bourceanu, L. Sînmărtean.

5 în mandatul lui Victor Piţurcă: Măţel, Chiricheş, Luchin, S. Lung jr., Latovlevici.

28. L. Sînmărtean  - 2/91 - 0 - R. Lucescu/Piţurcă

10 au jucat un singur meci întreg (29-38): Lobonţ, Maftei, Bilaşco, Râpă, Alexa, Gardoş, Papp (în mandatul lui Răzvan Lucescu), Moţi, S. Lung Jr şi Latovlevici (în mandatul lui Piţurcă)