NATIONALA  ·  EURO 2020

PROGRAM COMPLET EURO 2020. Ce meciuri se joacă la București + orele de disputare a partidelor

Articol de — Marti, 14 Ianuarie

Campionatul European de fotbal din 2020 va debuta pe 12 iunie și va dura o lună, până pe 12 iulie. 

Turneul itinerant va avea patru partide care se vor desfășura la București: trei în faza grupelor și o optime de finală.

România va afla după meciurile de baraj din Liga Națiunilor dacă va fi prezentă la turneu. Se va duela mai întâi cu Islanda, pe 26 martie, iar dacă va trece de nordici urmează o finală decisivă cu câștigătoarea duelului Ungaria - Bulgaria, pe 31 martie.

Dacă se va califica, România va evolua în grupa C, alături de Olanda, Ucraina și Austria. Meciul cu Olanda se va disputa în deplasare, iar duelurile cu Ucraina și Austria vor fi pe Național Arena.

În cazul în care România nu se va califica, în grupa C va ajunge câștigătoarea din play-off-ul D al Ligii Națiunilor: aici se duelează Georgia cu Belarus și Macedonia de Nord cu Kosovo.

EURO 2020: Ce meciuri se joacă pe Arena Națională

Primul meci care se va disputa la București va fi duminică, pe 14 iunie, la doar două zile după startul Euro 2020. Austria va juca fie cu România (dacă se va califica), fie cu câștigătoarea din play-off D Liga Națiunilor. Meciul urmează să aibă loc de la ora 18.00.  

Pe 18 iunie va veni rândul Ucrainei să evolueze la București, iar situația în privința adversarului e aceeași: va juca cu România dacă se califică sau cu câștigătoarea din play-off D. Partida e programată la ora 15:00.

Ultimul meci din faza grupelor care se va disputa la București va fi pe 22 iunie, între Ucraina și Austria, de la ora 18:00. De la aceeași oră, dar la Amsterdam, se va desfășura celălalt meci din grupa C: România sau câștigătoarea din play-off D va juca cu Olanda.

EURO 2020: Supermeci în optimi la București

Dacă faza grupelor nu promite meciuri cu adversari de calibru pe Național Arena, în schimb în optimi am putea vedea doi granzi din fotbalul european.

Bucureștiul a primit a șasea optime, cea în care se va întâlni locul 1 din grupa F cu locul 3 din grupa A, B sau C. Din Grupa F fac parte Portugalia, Franța și Germania, iar cel puțin una dintre acestea ar putea evolua la București în optimi. Lor li se va mai adăuga câștigătoarea din play-off A, în cazul în care nu se califică România.

Pe lângă primele două clasate din fiecare grupă, în optimi vor mai ajunge și cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei. Câștigătoarea din grupa F ar urma să joace la București cu locul 3 din grupele A, B sau C. Meciul va avea loc la ora 21:00.

Iată toate partidele care se vor disputa la București:

  • Grupa C: Austria – Câştigătoarea playoff-ului D sau A (14 iunie, ora 18:00)
  • Grupa C: Ucraina – Câştigătoarea playoff-ului D sau A (18 iunie, ora 15:00) 
  • Grupa C: Ucraina - Austria (22 iunie, ora 18:00)
  • Optimea 6: 1F - 3A/B/C (29 iunie, ora 21:00)

Program complet Euro 2020:

Vineri, 12 iunie
Grupa A: Turcia - Italia (21:00, Roma)

Sâmbătă, 13 iunie
Grupa A: Ţara Galilor - Elveţia (15:00, Baku)
Grupa B: Danemarca - Finlanda (18:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia - Rusia (21:00, St Petersburg)

Duminică, 14 iunie
Grupa D: Anglia - Croaţia (15:00, Londra)
Grupa C: Austria – Câştigătoarea play-off-ului D sau A (18:00, Bucureşti)
Grupa C: Olanda - Ucraina (21:00, Amsterdam)

Luni, 15 iunie
Grupa D: Câştigătoarea play-off-ului C – Cehia (15:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia – Câştigătoarea play-off-ului B (18:00, Dublin)
Grupa E: Spania - Suedia (21:00, Bilbao)

Marţi, 16 iunie
Grupa F: Câştigătoarea play-off-ului A sau D – Portugalia (18:00, Budapesta)
Grupa F: Franţa - Germania (21:00, Munchen)

Miercuri, 17 iunie
Grupa B: Finlanda - Rusia (15:00, St Petersburg)
Grupa A: Turcia – Ţara Galilor (18:00, Baku)
Grupa A: Italia - Elveţia (21:00, Roma)

Joi, 18 iunie
Grupa C: Ucraina – Câştigătoarea play-off-ului D sau A (15:00, Bucureşti)
Grupa B: Danemarca - Belgia (18:00, Copenhaga)
Grupa C: Olanda - Austria (21:00, Amsterdam)

Vineri, 19 iunie
Grupa E: Suedia – Câştigătoarea play-off-ului B (15:00, Dublin)
Grupa D: Croaţia - Cehia (18:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia – Câştigătoarea play-off-ului C (21:00, Londra)

Sâmbătă, 20 iunie
Grupa F: Câştigătoarea play-off-ului A sau D - Franţa (15:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia - Germania (18:00, Munchen)
Grupa E: Spania - Polonia (21:00, Bilbao)

Duminică, 21 iunie
Grupa A: Italia – Ţara Galilor (18:00, Roma)
Grupa A: Elveţia - Turcia (18:00, Baku)

Luni, 22 iunie
Grupa C: Câştigătoarea play-off-ului D sau A – Olanda (18:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina - Austria (18:00, Bucureşti)
Grupa B: Rusia - Danemarca (21:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda - Belgia (21:00, St Petersburg)

Marţi, 23 iunie
Grupa D: Cehia - Anglia (21:00, Londra)
Grupa D: Croaţia - Câştigătoarea play-off-ului C (21:00, Glasgow)

Miercuri, 24 iunie
Grupa E: Câştigătoarea play-off-ului B - Spania (18:00, Bilbao)
Grupa E: Suedia - Polonia (18:00, Dublin)
Grupa F: Germania – Câştigătoarea play-off-ului A sau D (21:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia - Franţa (21:00, Budapesta)

*Se califică primele două locuri din fiecare grupă, plus cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei.

Optimile de finală:

Sâmbătă, 27 iunie
1: 2A - 2B (18:00, Amsterdam)
2: 1A - 2C (21:00, Londra)

Duminică, 28 iunie
3: 1C - 3D/E/F (18:00, Budapesta)
4: 1B - 3A/D/E/F (21:00, Bilbao)

Luni, 29 iunie
5: 2D - 2E (18:00, Copenhaga)
6: 1F - 3A/B/C (21:00, Bucureşti)

Marţi, 30 iunie
7: 1D - 2F (18:00, Dublin)
8: 1E - 3A/B/C/D (21:00. Glasgow)

Sferturile de finală:

Vineri, 3 iulie
Sfert 1: Câştigătoarea optimii 6 - Câştigătoarea optimii 5 (18:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Câştigătoarea optimii 4 - Câştigătoarea optimii 2 (21:00, Munchen)

Sâmbătă, 4 iulie
Sfert 3: Câştigătoarea optimii 1 - Câştigătoarea optimii 3 (18:00, Baku)
Sfert 4: Câştigătoarea optimii 8 - Câştigătoarea optimii 7 (21:00, Roma)

Semifinalele

Marţi, 7 iulire
Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 1 - Câştigătoarea sfertului 2 (21:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie
Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 - Câştigătoarea sfertului 3 (21:00, Londra)

Finala

Duminică, 12 iulie: Câştigătoarea semifinalei 1 – Câştigătoarea semifinalei 2 (21:00, Londra)

Citește și:



Ungaria se plângea că România a amenințat-o cu arme nucleare în 1989! Adevărul despre bomba atomică a lui Ceaușescu

Libertatea

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
10:15 Tenis

Australian Open

Eurosport, Eurosport 2
21:45 Fotbal, Serie A

Atalanta - SPAL

Digi 4
Program TV complet

Liga 1