FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII CM

EXCLUSIV „Tricolorii”, avertizați înainte de meciul cu Germania: „În felul ăsta, nemții au 4-0 la pauză”

România - Macedonia de Nord 3-2 +36   FOTO
România - Macedonia de Nord 3-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 martie 2021 09:21 / Actualizat vineri, 26 martie 2021 11:17

Emil Ursu (57 de ani), fostul antrenor al echipei secunde de la Dinamo, a tras un semnal de alarmă pentru „naționala” României după meciul câștigat cu Macedonia de Nord, scor 3-2.

Aflat în studioul Gazetei Sporturilor, Emil Ursu a subliniat fragilitatea defensivă a „tricolorilor” în primul meci din preliminarii. Macedonia de Nord a avut foarte multe ocazii și a egalat la 2 cu două goluri reușite în doar un minut. Ex-antrenorul satelitului dinamoviștilor spune că Germania nu va ierta dacă va beneficia de spațiile de care s-au bucurat nord-macedonenii.

Emil Ursu: „Cred că Mirel Rădoi va corecta greșelile”

„Selecționerul trebuie să acopere ce greșeli au fost ieri, în meciul următor. Va fi un meci foate greu cu Germania, nu trebuie să mai facem asemenea greșeli. Dacă adversarul de ieri a avut 4-5 ocazii clare în prima repriză... nemții dacă le au, e 4-0 pentru ei. Aseară am scăpat, dar la meciul cu nemții nu trebuie să mai facem greșelile acestea.

Eu cred că Mirel le va corecta, că va fi o organizare defensivă mult mai bună. Să închidem, să ne retragem puțin, să nu mai facem acel pressing în terenul lor și să jucăm pe contraatac, avem jucători de contraatac rapizi pe benzi”, a declarat Emil Ursu la GSP Live.

+32 FOTO

Mai multe știri despre România - Macedonia de Nord:

Ianis Hagi a explicat reacția stranie de la golul decisiv: „Am vrut să arăt lumii asta!”

Doi jucători au obținut cea mai mare notă pe teren + Cine a dezamăgit de la „tricolori” și a primit calificativul 5

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”