FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U20 - NORVEGIA U20

Buni doar 45 de minute! România U20 pierde cu Norvegia U20, după o repriză horror

România U20 a pierdut cu Norvegia U20 la Ploiești, scor 1-2, sub ochii președintelui FRF Răzvan Burleanu, prezent în tribunele arenei „Ilie Oană”. E primul eșec suferit de „tricolorii” lui Bogdan Lobonț de la înființare.

Articol de GSP - Publicat joi, 24 martie 2022 18:40 / Actualizat joi, 24 martie 2022 18:58

România U20 a pierdut cu Norvegia U20 la Ploiești, scor 1-2, sub ochii președintelui FRF Răzvan Burleanu, prezent în tribunele arenei „Ilie Oană”. E primul eșec suferit pe teren propriu de „tricolorii” lui Bogdan Lobonț de la înființarea acestei reprezentative.

Nordicii au început mai bine partida, iar Melkesen l-a testat pe Hindrich cu un șut-centrare (5). Apoi, „tricolorii” au preluat controlul partidei. Mustacă, șut în portarul Tangvik din apropiere (12), și Pitu, trasor pe lângă de la 20 de metri (25), anunțau deschiderea de scor.

Edi Iordănescu a vorbit despre Octavian Popescu și Darius Olaru: „Doar 10 minute vrea pe teren?”
ROMÂNIA - GRECIA

România U20 - Norvegia U20. 1-0 la pauză, de nerecunoscut în partea secundă

Pitu l-a găsit în careu pe Andrei Anton, care a marcat cu o execuție superbă, din prima, sub transversală (28)! Înainte de pauză, trupa lui Lobonț putea să-și mărească avantajul, numai că Mustacă a trecut din nou pe lângă gol (43).

Inexplicabil, România U20 a căzut în partea secundă. Norvegia ne-a sufocat și a întors meciul după erori mari în apărarea noastră.

Nordas, care lovise transversala cu 5 minute mai devreme, a egalat la capătul unei centrări ce l-a lăsat singur cu poarta goală (57). Dintr-un corner, scandinavii au preluat imediat și conducerea. Lăsat nemarcat la bara a doua, Ostrom l-a judecat pe Otto cu o lovitură de cap plasată la colțul lung. Louis Munteanu&Co. nu au mai putut reveni pe tabelă.

România U20 a încheiat anul trecut cu o înfrângere umilitoare, 0-7 cu reprezentativa similară a Italiei. Naționala U20 a câștigat 3 dintre cele 6 meciuri jucate jucate până acum: 2-1 cu Portugalia, Cehia și Polonia, iar celelalte 3 partide au adus eșecuri usturătoare: 1-6 cu Anglia, 0-4 cu Germania, 0-7 cu Italia.

Naționala României va merge acum la Wil, pentru a o întâlni pe Elveția (luni, de la ora 16:00).

FINAL. România U20 - Norvegia U20 1-2

• Au marcat: Anton 28 / Nordas 57, Ostrom 66
  • Final de meci.
  • min. 70: Louis Munteanu ratează două oportunități consecutive de a egala. Blocat de fiecare dată de portarul Tangvik.
  • min. 66: Gol Novergia! Nu ne revenim, iar oaspeții marchează din nou. Robin Ostrom speculează la o fază fixă marcajul inexistent al „tricolorilor” și aduce Norvegia în avantaj.
  • min: 57: Gol Norvegia! Același Nordas marchează până la urmă: finalizare simplă, din interiorul careului mic.
  • min. 54: Nordas nimerește bara transversală în urma unui corner.
  • min. 46: A început partea secundă.

• Pauză.
  • min. 43: Ocazie mare pentru România. Din 5 metri, Mustacă „înțeapă” mingea respinsă de Tangvik.
  • min. 28: Gol România! Andrei Anton deschide scorul la Ploiești, cu o reluare perfectă, fără preluare, din centrarea lui Pitu.
  • min. 24: Pitu șutează frumos de la 20 de metri. Pe lângă poartă însă.
  • min. 12: Șansă și pentru România: Mustacă ajunge față în față cu Tangvik, dar e blocat de goalkeeperul nordicilor.
  • min. 5: Ocazie Norvegia: Hindrich intervine excelent la execuția din unghi semnată de Melkesen.
  • min. 1: A început partida.

ECHIPELE DE START

România U20 (4-3-3): Hindrich - Anton, Bîrzu, Buta, Grosu - Pănoiu, Perianu, Iancu - Mustacă, Pitu (C), Munteanu
Rezerve: Petre, Eftimie, Gladun, Gașpar, Oprean, Mocioacă, Văsălie, Szondi, Finică, Bratu, Mogoș, Mitran
Antrenor: Bogdan Lobonț

Norvegia U20 (4-2-4): Tangvik - Ostrom, Jenssen, Opsahl, Wolfe - Kjolo (C), Jorgensen - Knudsen, Nordas, Melkersen, Migusha
Rezerve: Stople, Skaret, Mannsverk, Tangen, Ottesen, Palumbo, Stensrud
Antrenor: Jan Peder Jalland

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)

Nu pot să zic că e greu să fii antrenor, pentru că o fac cu pasiune, fac ceea ce-mi place. Da, sunt şi momente dificile, e dificil să gestionezi o înfrângere cu 0-7 contra Italiei, e greu să digeri, te roade. Sunt situaţii care pot fi gestionate şi doar aşa putem să creştem. Eu sunt primul care trebuie să cresc
Bogdan Lobonț, selecționer U20

Lotul României U20:

• PORTARI: Otto Hindrich (CFR Cluj), Antony Petre (Union Clodiense/Italia), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii)
  • FUNDAȘI: Darius Grosu (Metaloglobus), Cosmin Oprean (Cittadela/Italia), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Vlad Mocioacă (Viitorul Dăești), Gabriel Buta (Farul Constanța), Andrei Antonio Anton (Torino/Italia), Cosmin Gladun (Ripensia Timișoara), Enrichi Finica (FC Rapid 1923)
  • MIJLOCAȘI: Ovidiu Perianu (FCSB), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (Gaz Metan Mediaș), Botond Szondi (Csikszereda), Alexandru Mogoș (CS Hunedoara), Alin Văsălie (Minaur Baia Mare), Ramon Gașpar (Gaz Metan Mediaș), Mario Bratu (ACS Petrolul 52)
  • ATACANȚI: Louis Munteanu (Fiorentina/Italia), Andrei Georgescu (Pandurii), Robert Mustacă (Unirea Slobozia), Alexi Pitu (Farul Constanța)

VIDEO. Toate detaliile înaintea partidei România - Grecia:

Citește mai multe știri despre echipele naționale:

Edi Iordănescu, înaintea partidei cu Grecia: „Dacă jucătorii înțeleg asta, vor avea o viață lungă cu mine la lot”

I-a urmat sfatul lui Rădoi » Pe cine a ales Edi Iordănescu căpitan al naționalei