FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21

Euforie la FRF, după victoria României U21: „Ca și calificați! Când am văzut că bate «Mister Pasă» lovitura liberă...”

România U21/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat marti, 26 martie 2024 19:35 / Actualizat marti, 26 martie 2024 20:17

Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, a comentat euforic victoria României U21 cu Armenia U21, scor 1-0, în preliminariile EURO 2025.

România s-a chinuit cu Armenia, echipă cu două puncte în 8 meciuri în grupa „tricolorilor”. Cristian Mihai a marcat golul victorie, cu capul, în minutul 88, din centrarea lui Constantin Grameni.

Columbia - România 3-2: Ne-am trezit într-un final pe Metropolitano » Superstarul lui Liverpool, Luis Diaz, ne-a chinuit în prima repriză precum Hagi pe columbieni în '94!
COLUMBIA - ROMÂNIA

Stoichiță nu și-a ascuns entuziasmul și crede că echipa pregătită de Daniel Pancu e foarte aproape de calificarea la turneul final. „Tricolorii” sunt pe locul doi, 13 puncte, unul mai puțin decât liderul Elveția U21.

Mihai Stoichiță: „Suntem aproape de calificare la EURO U21”

„Am sperat până la final în victorie! Cum să nu sper? Când am văzut că bate «Mister Pasă» lovitura liberă în minutul 89, n-am mai avut nicio emoție. Eram convins că vom marca până la urmă golul victoriei în Armenia.

A fost un meci foarte greu, nu uitați că au făcut 0-0 cu Elveția, dar puteam să mai marcăm din ocaziile pe care le-am avut. Am meritat victoria! Suntem aproape, aproape de calificare și rezultatul este excelent pentru ceea ce ne așteaptă în toamnă”, a declarat Stoichiță, potrivit prosport.

România mai are de disputat patru meciuri în actuala campanie. „Dubla” împotriva Muntenegrului, plus confruntările cu Finlanda (deplasare) și Elveția (acasă). Cum preliminariile se întind pe o durată considerabilă, mai bine de un an, naționala U21 va „șoma” în următoarea perioadă. Mai exact, timp de șase luni!

Abia pe 6 septembrie vor reveni „tricolorii” în acțiune, când urmează să primească vizita Muntenegrului. Patru zile mai târziu, jucătorii lui Pancu merg în Finlanda.

Cum se poate califica România U21 la EURO 2025

România U21 se poate califica la EURO U21 și dacă nu câștigă grupa. În acest caz, obținerea locului doi e obligatorie pentru a mai spera, iar punctajul e extrem de important.

La EURO de tineret vor participa 16 echipe. Câștigătoarele celor 9 grupe preliminare se califică direct și se alătură țării gazdă, Slovacia.