GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  REACȚIE

Crăciunescu, reacție emoționantă după ce a văzut imaginile cu Hațegan în lacrimi: "Un lucru mare de tot"

Articol de GSP - Publicat marti, 20 noiembrie 2018 18:21

Ion Crăciunescu a reacționat după ce a văzut imaginile cu Ovidiu Hațegan, care a izbucnit în lacrimi la finalul meciului Germania - Olanda, scor 2-2, condus perfect, deși la pauza disputei arbitrul român aflase că mama sa a decedat.

"Bravo lui că a putut să treacă peste asta și a avut atâta forță în el. Să ții în tine atâta durere timp de 45 de minute și să nu răbufnești, e un lucru mare de tot și greu pentru oricine", a spus Ion Crăciunescu conform TV Digi Sport.

Fostul mare arbitru român a avut numai declarații de laudă cu privire la parcursul pe care Hațegan îl are în ultima vreme:

"Din punct de vedere al arbitrajului, el are un traseu foarte bun. Primește meciuri în Champions League și e un lucru formidabil când primește un meci ca acesta, Germania - Olanda. Sigur că trebuie să ai o forță formidabilă în tine, să poți să treci peste un astfel de moment, așa cum a făcut el.

Sincer, cred că cel care i-a dat vestea asta nu trebuia să o facă, ci să îl lase să termine meciul. Sunt ferm convins că, dacă știa înainte de meci, probabil nu arbitra, pentru că există soluții în astfel de situații: un coleg poate lua locul.

E greu să gestionezi un meci atât de important, atunci când ai o problemă atât de mare. Decesul unei persoane sfinte din familia ta e un lucru extrem de greu de suportat și de dus de un om care înainte de meci trebuie să fie odihnit, să fie lipsit de griji, de probleme și să aibă mintea clară, să fie capabil să gestioneze lucrurile timp de 90 de minute".