GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  CONDAMNĂRI

Greşeală de calcul la pedeapsa lui Mihai Stoica? Controverse în urma motivării deciziilor în Dosarul Transferurilor

Articol de GSP - Publicat joi, 03 aprilie 2014 00:00 / Actualizat joi, 03 aprilie 2014 11:19

După motivarea sentinţelor din Dosarul Transferurilor au apărut şi unele controverse.

Judecătoarele Codruţa Strîmb şi Anca Alexandrescu, de la Curtea de Apel Bucureşti, au dat naştere discuţiilor prin modul în care au calculat pedeapsa în cazul lui Stoica.

Potrivit site-ului luju.ro, greşeala de calcul a Curţii de Apel ar putea face ca Mihai Stoica să execute cu 2 luni de închisoare mai mult decît indică algoritmul de calcul aplicat de cele două magistrate în motivarea hotărîrii.

Iată paragraful din hotărîrea cu privire la pedeapsa aplicată lui Mihai Stoica:

"Pentru cele două infracţiuni de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave (comise în luna martie a anului 1999 şi în luna februarie a anului 2001), prevăzute de art. 215 alin. 1, 2, 5 din Codul penal din 1969 cu aplic. art. 74 alin. 2 si art. 76 alin. 2 din Codul penal din 1969, Curtea s-a orientat spre o pedeapsă principală redusă sub minimul special prevăzut de lege, spre limita minimă permisă de lege (o treime din minimul special de 10 ani, aşadar, o pedeapsă de 3 ani si 6 luni închisoare şi 2 ani pedeapsa complementară), reţinînd cuantumul prejudiciului infracţional produs cluburilor de fotbal, de 550.000 USD şi, respectiv, de 500.000 USD. Aşadar, în urma contopirii celor două pedepse, inculpatul Stoica Mihai ar avea de executat pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 ani şi 6 luni închisoare şi 2 ani pedeapsa complementară, în condiţiile în care, nu s-a apreciat necesară aplicarea şi a unui spor de pedeapsă".

 

Citește și:
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Liga Campionilor
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (47)
bivumu
bivumu  •  04 Aprilie 2014, 12:20

10 ani = 120 luni ; 120 luni : 3 = 40 luni ; 40 luni = 3 ani si 4 luni. Doamne fereste sa intri pe mana justitiei ! .. Ca ea nu stie artimetica ! :))

dtdr
dtdr  •  03 Aprilie 2014, 21:27

Nu-i nici o greseala. Poate-n MINUS !

coldqball
coldqball  •  03 Aprilie 2014, 15:29

Greseala vietii lui MiMi, este ca a lovit un suporter nevinovat. Daca vroia sa faca pe durul, trebuia sa mearga la galerie sa loveasca pe cineva, si asa era sigur ca o sa-l avanseze Gigi, post-mortem. E un dar de la Dumnezeu, primavara asta asa frumoasa si-mi imaginez " Smecherii si mafiotii, cu Rolls si Bentley" cum stau ei prinsi cu manutele de gratiile reci..... TRAIASCA JUSTITIA ROMANA!

Vezi toate comentariile (47)
Comentează