GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  BARCELONA-STEAUA 0-1, MECI DISPUTAT ÎN 1971

Ţiţi Dumitriu a istorisit la Radio GSP povestea singurei victorii româneşti pe Nou Camp

Chiar şi în urmă cu 40 de ani, stadionul Barcelonei era un fel de templu al fotbalului
Chiar şi în urmă cu 40 de ani, stadionul Barcelonei era un fel de templu al fotbalului

Articol de GSP - Publicat joi, 20 octombrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 20 octombrie 2011 13:20

Dupa 40 de ani, la Radio GSP, Dumitru Dumitriu a rememorat, în direct la Radio GSP, singura victorie românească pe Nou Camp. FC Barcelona- Steaua a fost 0-1, gol Viorel Năstase.

"Am avut poarta vrăjită"
“Aşa le-a trebuit, dacă ne-au luat de sus. Am aflat după un timp şi ce i-a zăpăcit atunci pe catalani. Un lucru care aproape că nu vă va veni să-l credeţi. Am intrat pe partea stîngă a tunelului, unde aveau o troiţă la care se rugau. Asta i-a enervat rău de tot. Au crezut că am făcut-o intentionat şi asta i-a bulversat. Nu s-au mai putut concentra, tot meciul au avut ghinion. Troita lor ne-a adus nouă noroc.

Trebuie sa martusisesc ca am scapat fără gol din ocazii rarisime, am fost asediati, dar Coman a fost extraordinar. Am fost toti rasplatiti cu o victorie care vad ca si acum, după atîţia ani, face valuri.

Am batut pe Barcelona pentru ca jucam cu o foarte mare daruire si placere, eram un grup unit, asta ne-a ajutat. La o faza, vîrful lor si-a propus sa loveasca mingea cu capul, i-a venit insa la genunchi si in loc sa suteze cu piciorul, a ramas cu ideea lui si astfel a ratat incredibil. Poarta noastra părea vrajita.

“Beckenbauer facea tumbe de bucurie că a eliminat Steaua” !
Dumitriu si-a adus aminte si ce a urmat dupa eliminarea Barcelonei. In sferturi, Steaua a fost eliminata de Bayern Munchen dupa doua egaluri: 1-1 acasa, 0-0 in Germania.

“Vreau să vă spun ce fotbalisti erau atunci... Muller a jucat cu fisura pe tibie! Altii nici nu pot calca in picior, iar el a jucat cu fisura si a dat si gol. Acolo, la Munchen, marele Beckenbauer, parca-l vad, la final de meci, a fugit din careul lui pînă la careul nostru unde, alaturi de prietenul sau Muller, facea tumbe de fericire ca ne-a eliminat”.

Citește și:
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Stranieri
Chivu a întârziat la conferință, italienii au ascultat cu răsuflarea tăiată ce a urmat: „Familia pe primul loc, îmi neglijez îndatoririle de soț și tată!”
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Superliga
Transfer-surpriză REZOLVAT de Rapid! Întâmpinat de Bolgado la București, urmează să semneze contractul
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Superliga
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Media
Anamaria Prodan a fost dată afară de la Antena 1! Emisiunea s-a închis în plin sezon
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Profit.ro
Fost arbitru cumpără în România un hotel pe plajă FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (4)
kily
kily  •  20 Octombrie 2011, 18:56

Astea sunt povesti... Eram calcati in picioare atunci ca si acum! Intram cu toata Autobaza in poarta si ne uitam la acele ceasornicului... Romania a fost adevarata doar intre '89 si '98.... In rest, "temporizarea" lui "Nea Angelo" si furaciunile si minciunile bulibasei Lucescu!

gurgu.nicolae
gurgu.nicolae  •  20 Octombrie 2011, 14:36

domnule titi dumitriu cu tot respectul acum 40 de ani erau fotbalisti adevarati nu ca cei de azi ,steaua era echipa buna dar nu mai umbla cu floricele ,vezi ca s-au enervat ca am trecut pe langa troita lor ,sa fim seriosi au tratat echipa steaua la pret de matineu ,de fapt si returul a fost castigat de steaua cu 2-1 dupa ce ei marcasera primi ,cat despre muller ca a jucat cu fisura cred ca gresesti ,muller a jucat toate meciurile in bundesliga atat inaintea dublei cu steaua cat si dupa si a marcat goluri ,cat de mare era vointa lui nu puta juca atatea meciuri accidentat ,daca nu credeti intrati pe site bundesilga au un site tipic german adica foarte bun .

romeo_daniel7
romeo_daniel7  •  20 Octombrie 2011, 14:26

Ce echipa a avut Steaua pana in urma cu 10 ani !!! Dar a venit un 'mafiot' si a reusit sa puna mana pe cel mai galonat club de fotbal din Europa de Est si GATA !! Steaua este istorie !!! Pana nu face Becali 'cunostinta' cu un LUNETIST tre' sa ne luom adio de la performanta.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează