Alte știri din fotbal
Sorin Cârțu, interviu din biroul lui din Bănie: „M-am ferit de o comparație între Universitatea 2026 și Craiova Maxima” + ce a cerut Mihai Rotaru la startul noului sezon
0
Situație halucinantă! Noul transfer al celor de la FCSB are contract semnat și cu altă echipă din Superligă
7
Emil Săndoi are încredere totală în Universitatea Craiova înaintea duelului cu Levski
0
Fostul jucător al FCSB-ului este favorit să devină președintele unei Federații importante
2
Știri din fotbal internațional
Enzo Fernandez nu se dezminte! Mesaj războinic, după Campionatul Mondial: „Există ceva mai important decât un rezultat”
3
Șoc în Nord! Campioana Danemarcei a fost umilită pe teren propriu în preliminariile Ligii Campionilor
2
Bumba a marcat din pasa lui Vlădoiu în cel mai nebun meci al serii europene!
0
În urmă cu 4 ani, Lamine Yamal făcea o previziune curajoasă! Totul s-a adeverit
0
Lifestyle
Scandal imens cu fotbalistul din Serie A: „M-ai înșelat cu femei și cu bărbați!”
3
Fanii sunt în șoc » Vinicius jr., de nerecunoscut după vizita la doctorul vedetelor: „Nu are cum să fie aceeași persoană!”
4
Ivana Knoll „a fugit” de la Mondial în „Capitala mondială a petrecerilor” » Mesaj pentru doi fotbaliști spanioli: „Bravo, copile!”
12
România a fost prezentă la finala Campionatului Mondial » Alexandra s-a bucurat de două minute de faimă
1
Curtea de Apel București a suspendat procedura noii legi a salarizării. ...
Libertatea
Grecii contestă distribuția filmului „Odiseea”. Rolul Elenei din Troia, în ...
Adevărul
Cristian Bivolaru, informatorul Securității sub pseudonimul „George”: „Mă ...
GSP SPECIAL
Cod roșu de inundații în zonele deja lovite de furtuni. Hidrologii anunță ...
Libertatea
mi-au banat comentariul pentru ca ziceam de ce face gesepe articolul....smechere,da-mi adresa ta si iti promit ca inregistrez urmarea su o pun pe net
Atat a putut creierul tau sa elaboreze, 3 asterisc? Vai si amar. Am vazut fiinte mai articulate pe Animal Planet.
Viktor Orbán se consideră drept “Führer”! Aşa apare în profilul său pe platforma socială Quora (creat in 2018). Linkuri nu se pot posta aici, dar puteti găsi pe Quora un thread numit: “Is it true that Hungary was once called Western Tourkia? And that its name comes from Turkic 'Ten Tribes' word (On Oghur)?” Viktor Babanu trăieşte în “Austria-Ungaria din 1900 până în prezent.” Am făcut şi un screenshot al profilului său, în caz că-şi va edita profilul (din ruşine): saliu.com/images/OrbanFuhrerQuora.jpg
E de apreciat calitatea limbii Române pe care o dovedesti ca Maghiar. Dar focul mocnit din interior nu-l poţi domoli. Cu ură zici: “România ca țara, societate, maturizare, este pe la nivelul genunchiului broaștei.” Aşa cred cu tărie vasta majoritate a Maghiarilor — din Ungaria, România, şi chiar USA. Totuşi, România e în direcţia bună, pe calea cea bună, spre deosebire de Ungaria. Din păcate, în calea României şi a Ungariei, e o întârziere de vreo 40 ani din cauza lui Stalin. El a interzis aplicarea Planului Marshall în Europa de Est. Uite-te la Germania de Vest cu Planul Marshall şi compară cu Germania de Est (care nici nu mai existâ!) Deci, România dă voie Ungariei să construiască un stadion în România. Guvernul României permite Premierului Ungariei să viziteze România (unde a dorit el, în vizită neoficială). Se intonează chiar şi un imn străin la un eveniment neoficial! Pe de altă parte, România (sau Serbia, sau Slovacia) nu ar avea voie să facă investiţii sportive pentru nationalităţile lor în Ungaria. Si mai rău, un mare număr de Români etnici au fost permanent persecutaţi în Ungaria. Nu li s-a recunoscut niciodată adevărata naţionalitate. Etnicii Români din Ungaria, şi chiar Transilvania, au fost forţaţi să accepte nume maghiarizate. Lăcătuşul a devenit, forţat, Lakatos!
Axiomatikus, nu este vorba de o “clasificare”, ci o formă de “adresare”. Eu totdeauna apreciez când sunt adresat “Axiomaticule”, sau “Axiomatic one” (în limba Engleză). Eu aşi recomanda ca şi voi, în zona ta etnică, sa vă adresaţi “Axiomatikus” şi chiar şi “Axiomaticule/Axiomatico”. Eu prevăd că, în viitorul apropiat, omenirea se va adresa pe baza axiomaticismului. Dixi!
Si legat de chestia cu limba romana ma descurc, stai linistit, doar ca nu imi bat capul neaparat sa fac un proof reading la fiecare comentariu ce il las, dar multumesc ca mi-ai atras atentia.
Nici nu am zis ca m-ai jignit, doar te-am rugat sa nu ma clasifici nici cum. Legat de chestia cu adevarul, eu sunt fan the cave metaphor.
Axiomaticule, scuze, dar avem o problemă lingvistică aici. A fi axiomatic este cea mai înaltă calitate umană. Poţi citi filozofia axiomaticismului aici (în limba Engleză): https://saliu.com/axiomatic.html Axiomaticism = “TRUTH is above anything and anybody. ADEVĂRUL este deasupra de orice şi oricine.” Ar fi bine să acorzi mai multă atenţie limbii Române, chiar dacă în zona ta nu este binevenită…
Mai baiatule,citeste despre ce vorbesc eu aici si nu te mai arunca asa cu invective,pentru ca se lipesc ca nuca-n perete cu ce am comentat eu !Eu inteleg ca vrei sa demonstrezi cit de cultivat esti,dar reusesti doar sa fii penibil ! Pa !
Iarta-ma dar nu inteleg ce vrei si de ce ma citezi pe mine ?Eu vorbeam despre prostiile pe care le spune cetateanul ala(maghiar 100%) despre romanii din Ungaria,care s-ar fi dus acolo dupa '90 ,ce legatura are studiul despre care vorbesti tu cu oamenii aia ?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.