GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  INVESTIȚIE

FOTO Un nou OZN în România, aproape de finalizare! Imagini impresionante cu arena de 25 de milioane de euro

Sala Polivalentă din Tulcea / foto: Facebook +37   FOTO
Sala Polivalentă din Tulcea / foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 24 februarie 2025 18:01 / Actualizat luni, 24 februarie 2025 19:42

Noua Sală Polivalentă din Tulcea este aproape de finalizare! Compania responsabilă cu realizarea acestui proiect a adus în cursul zilei de luni o serie de actualizări privind stadiul construcției care valorează 25 de milioane de euro și care va putea fi folosită în viitorul apropiat.

Lucrările au avansat foarte mult în ultima perioadă, iar în prezent se execută ultimele retușuri la exterior. De asemenea, a fost anunțat că în perioada următoare se vor monta scaunele, iar arena va putea găzdui competiții naționale și internaționale. În total, arena va avea în jur de 5.000 de locuri.

+32 FOTO

Sala Polivalentă din Tulcea, aproape finalizată

Erbașu, compania care s-a ocupat de construirea arenei din apropierea malului Dunării, a publicat luni o serie de noi imagini din interior și exterior.

„Ieri era doar un proiect pe hârtie, azi prinde contur! Sala Polivalentă din Tulcea se apropie zi după zi de momentul în care va deveni un spațiu dedicat performanței!

În prezent, se lucrează la exterior pentru montajul tâmplăriei și al pereților cortină, care definesc tot mai clar forma finală a construcției. În sala principală, se instalează tubulaturile, iar echipele continuă execuția instalațiilor electrice și a curenților slabi. Totodată, instalațiile sanitare sunt aproape finalizate, urmând dotarea încăperilor cu obiectele necesare. La subsol, iluminatul este în curs de finalizare, atât în sala de antrenament, cât și la primul nivel subteran.

În perioada următoare, vom începe montajul scaunelor, apropiindu-ne pas cu pas de momentul în care această sală va deveni un spațiu pregătit pentru competiții și evenimente sportive naționale și internaționale.

Sala va beneficia de un teren principal de competiții, înconjurat de tribune pentru spectatori cu o capacitate de până la 4.670 de locuri, un teren de antrenament situat în subsolul clădirii, sub amprenta terenului principal, parcare subterană, vestiare pentru echipe și oficiali, spații pentru presă și sală de conferințe.

Proiectul este finanțat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei prin Compania Națională de Investiții și are ca beneficiar final Consiliul Județean Tulcea. Le mulțumim tuturor celor implicați în cadrul acestui proiect! Construim pentru viitor. În România”, au transmis cei de la Erbașu, pe rețelele de socializare.

+32 FOTO

Conform informațiilor inițiale, Sala Polivalentă ar trebui să fie finalizată în luna aprilie a acestui an.

Citește și:
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (15)
SuporterITC
SuporterITC  •  25 Februarie 2025, 12:31

Sunt curios cati dintre voi astia care nu mai puteti de grija amortizarii mergeti la sporturile de echipa, baschet, volei, handbal ?

MamaLiga
MamaLiga  •  25 Februarie 2025, 11:06
Postat de mangrova pe 24 Februarie 2025, 19:58

De ce în Tulcea? N-am nimic cu locuitorii orașului, cu copii și tinerii care doresc să practice sport în Tulcea, însă ce rost are această investiție într-un oraș unde nu există fenomen sportiv de masă? Așa cum am mai comentat pe seama unui bazin olimpic sau semiolimpic existent într-o localitate din județul Mehedinți. Costurile de întreținere, pază, utilități, etc vor fi suportate de autoritatea locală și nu vor fi mici. Ajungem pe zi ce trece să ne întrebăm dacă majoritatea nu a înnebunit și doar câțiva sunt întregi la cap. Toate cele bune!

Tulcea are traditie in volei. Sala sporturilor era plina cand Deltacons castiga titluri la masculin si juca in cupele europene (final four). Echipa de seniori s-a desfiintat,dar juniorii au tinut intotdeauna steagul sus. Tot in polivalenta se organizeaza diferite targuri si concerte. Dupa ce va fi gata se pot juca finale de Cupa Romaniei la handbal,volei,baschet. Cu vreo doua decenii in urma la Tulcea s-au jucat meciuri internationale de bashet,inclusiv un turneu final european la U19. Daca vor sa produca bani,o pot face...insa stim cu totii...interesul poarta fesul.

arhiducele
arhiducele  •  25 Februarie 2025, 04:06
Postat de paiazze pe 24 Februarie 2025, 20:12

Sunt curios cum arata planul de amortizare a "investitiei". Chiar ca noaptea mintii. Sper ca tulcenii sa se inghesuiasca in sala aia, sa faca sport, altfel nu vad logica. Are Tulcea vreo echipa iesita din comun sau vreun sportiv extraordinar la vreun sport de sala?

Se creează locuri de muncă pentru pile, relații, neamuri, toți legați de partid. Așa e în toată țara. Interesează pe cineva amortizarea fiind bani de la stat? Urmăriți cât se va plăti de la bugetul local să acopere datoriile. Vedeți Cluj Arena. Noi nu știm vinde un produs ca să fie rentabil, noi scoatem din buzunar ca să susținem ceva că este de unde. Că nu credeți că viitorii angajați ai sălii sunt ceva somități în deșteptăciune. Își iau salarul și atât e implicarea lor. În rest trăiască partidul.

Vezi toate comentariile (15)
Comentează