GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  SEARA CAMPIONILOR MONDIALI

Sven Goran Eriksson va fi prezent la "Seara Campionilor Mondiali" de la Iaşi

Sven Goran Eriksson
Sven Goran Eriksson

Articol de GSP - Publicat joi, 27 octombrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 27 octombrie 2011 14:40

Claudia Ursu, reprezentant al organizatorilor evenimentului " Seara Campionilor Mondiali", a declarat că la evenimentul care va avea loc, vineri, la Iaşi, va participa şi antrenorul suedez Sven Goran Eriksson.

"Am discutat cu domnul Eriksson, care mi-a confirmat că va ajunge la partida dintre România şi Italia, ce va avea loc vineri, la Iaşi. Noi i-am rezolvat biletul de avion şi cazarea lui şi a fiului său. Tot în această seară vor ajunge şi italienii, cu o cursă Carpat Air, de la Timişoara. La eveniment ar putea lua parte şi Gheorghe Hagi. Noi sîntem pregătiţi pentru acest mega-eveniment sportiv şi sper că ieşenii vor gusta din plin întâlnirea cu foştii mari jucători ai lumii, precum Paolo Rossi, Franco Baresi sau Totto Schillaci", a spus Claudia Ursu.

Ea a mai adăugat că reeditarea meciului din 1983 a fost posibil graţie sprijinului primit din partea organizaţiei din care fac parte foştii jucători italieni şi a unei societăţi financiare londoneze: "Foştii internaţionali ai Italiei fac parte dintr-o organizaţie, care şi-a dat acordul pentru participarea la acest proiect. Aducerea vedetelor italiene la Iaşi s-a realizat cu ajutorul unei societăţi financiare londoneze, care este principalul sponsor al evenimentului", scrie Mediafax.

Componenţii echipei de fotbal a României din 1983 vor întâlni, vineri, la Iaşi, de la ora 17.00, formaţia similară a Italiei, în cadrul evenimentului "Seara Campionilor Mondiali", o reeditare a partidei cîştigate atunci de "tricolori", graţie golului marcat de Boloni. În deschidere va avea loc o partidă între o selecţionată a Diviziei Galactice de Bahlui (competiţie ieşeană de minifotbal afiliată la Federaţia Română de Minifotbal) şi foste glorii ale Politehnicii Iaşi.

Partida va avea loc pe "Magic Stadium", pe un teren de minifotbal, şi va fi arbitrată de Adrian Kereszy (arbitru în Campionatul Naţional de Minifotbal) şi Cornel Groza (fost arbitru de fotbal), din Iaşi.

Citește și:
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Nationala
România U21, victorie uriașă în Kosovo! Situația în preliminariile Euro 2027
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la Istanbul! Monument de tristețe la final
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
Nationala
Decizia luată de FRF, a doua zi după eșecul României cu Turcia
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (2)
losfer
losfer  •  27 Octombrie 2011, 16:22

BRAVO! Un astfel de meci îl pomeniţi pentru prima oară cu O ZI ÎNAINTE! Dar bănuiesc că măcar meritaţi laude fiindcă nu este Becali pe prima pagină acum. Dar pentru cât timp? BRAVO!

steaua.libera
steaua.libera  •  27 Octombrie 2011, 15:49

Aveti grija cum il tratati, ca Sven "Gaură" Eriksson e specialist in a cere (si a primi) DESPAGUBIRI! :))

Vezi toate comentariile (2)
Comentează