GSP SPECIAL  »  IDEILE GAZETEI  »  DVD HAGI

Hagi, gol şi pasă de gol la ultima apariţie în tricoul Realului » Meciul cel mai trist

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 mai 2010 00:00

## ♦ Volumul 2 al DVD-ului cu Hagi - cariera la cluburi - va apărea la chioşcuri joi, 20 mai, în exclusivitate împreună cu Gazeta Sporturilor, la 10,99 lei.

La ultima partidă la Real, Hagi a dat o pasă de gol şi a înscris din lovitură liberă. Dar, schimbat, a plîns de furie pentru că madrilenii au pierdut titlul, după 2-3 cu Tenerife! Amintirile "Regelui" sînt pe DVD-ul ce va apărea pe 20 mai cu Gazeta Sporturilor

În '92, Hagi era la al doilea sezon la Real. În ultima etapă a sezonului din Primera, madrilenii erau lideri, cu un punct în faţa Barcelonei. Pentru a fi siguri că vor triumfa la final, trupa blanco avea nevoie de o victorie în deplasarea de la Tenerife.

Hagi a avut o evoluţie entuziasmantă. A pasat la primul gol marcat de Hierro, iar apoi a bătut impecabil o lovitură liberă de la 30 de metri: şut cu stîngul, mingea a lovit transversala şi s-a dus în poartă.

Greşeala lui Beenhakker
2-0 pentru Real şi titlul era pe "Bernabeu"! Tenerife a redus din diferenţă pînă la pauză, dar Hagi şi-a continuat show-ul. În minutul 73, olandezul Leo Beenhakker face însă o mutare ce-i lasă fără replică pe fanii madrileni. Îl scoate de pe teren pe Hagi, cel mai bun jucător al său! Şi totul se năruie!

Tenerife egalează patru minute mai tîrziu. Real, fără Hagi, omul decisiv, e groggy, mai încasează un gol şi pierde titlul, care ajunge la marea rivală, Barcelona. A fost ultimul meci al lui Hagi la Real, dar şi cel mai trist. Pe DVD-ul ce va apărea pe 20 mai cu Gazeta, "Regele" povesteşte: "N-am putut să-l contrazic pe Beenhakker! M-am aşezat pe bancă şi am plîns de furie văzînd cum pierdem titlul!".

102 goluri de la toate echipele de club la care a evoluat Hagi conţine DVD-ul. În total, 139 de minute de faze unice cu fostul căpitan al "naţionalei"

### Volumul 2 al DVD-ului cu Hagi - cariera la cluburi - va apărea la chioşcuri joi, 20 mai, în exclusivitate împreună cu Gazeta Sporturilor, la 10,99 lei.