GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  CM 2014 / MEDIA

Franţa - Honduras, audienţă dublă faţă de meciul din "grupa morţii" dintre Anglia şi Italia!

Articol de - Publicat luni, 16 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 16 iunie 2014 12:51

Cel mai urmărit meci al zilei de ieri a fost conform cifrelor de audienţă oferite de Kantar Media şi prelucrate de SRTv, Franţa-Honduras.

Victoria cu 3-0 a "cocoşilor" a fost urmărită la nivel naţional de aproape 1,3 milioane de telespectatori, obţinînd un rating de 6,9% şi o cotă de piaţă de 15,9%, peste Pro TV ocupantul locului 2. Minutul de aur al meciului jucat Porto Alegre s-a înregistrat la 22:43, chiar pe finalul primei reprize, atunci cînd Benzema reuşea să deschidă scorul din penalty. 1,7 milioane de români erau cu ochii pe TVR în acel moment la nivel naţional şi 1,1 milioane la nivel urban.

FRANŢA - HONDURAS

»»»

Pe locul 2 în top s-a clasat meciul transmis de TVR 1 la ora 19:00, dintre Elveţia şi Ecuador. Nici acest meci nu a reuşit să depăşească meciul de debut al Campionatului Mondial din Brazilia. Victoria obţinută de elveţieni în ultimul minut, prin reuşta lui Seferovici a fost urmărită la nivel naţional de 1,1 milioane de români. Asta înseamnă că 15% din cei care avea televizoarele deschise în acel moment se uitau la postul public.

De precizat, că pe segmentul orar al jocului desfăşurat pe stadionul Naţional din Brasilia, 19:00-20:50, TVR 1 nu a fost lider de audienţă, fiind surclasat de Ştirile Pro TV prezentate de Amalia Enache. Totuşi, minutul de aur s-a înregistrat la 20:50, chiar pe finalul partidei, atunci cînd 1,7 milioane de telespectatori se uitat la meci.

ELVEŢIA - ECUADOR
»»»

Cel de-al doilea meci din "grupa morţii" dintre Anglia şi Italia a obţinut o audienţă de două ori mai mică decît partida dintre Franţa şi Honduras. Partida transmisă în direct de la ora 01:00 a fost urmărită de doar 628.000 de telespectatori la nivel naţional, obţinînd un rating de 3,4% şi un share de 28,2%.

Pe segmentul orar al acestei partide, TVR a bătut fără drept de apel Pro TV, Antena 1 şi România TV. Minutul de aur s-a înregistrat la ora 01:15, atunci cînd 26% din cei care aveau televizoarele deschise de uitau la Balotelli şi compania: 714.000 de telespectatori.

ANGLIA - ITALIA
»»»

Dacă japonezii au cerut FIFA şi au primit acordul ca meciurile lor să se joace la o altă oră decît restul pentru ca cei din Japonia să le vadă în prime-time, în România acestea se joacă la ora 04:00! Chiar şi aşa, 275.000 de telespectatori s-au uitat la victoria Costei de Fildeş cu 2-1 în faţa niponilor.

Meciul transmis de TVR între 04:00 şi 05:52 a fost lider pe toate segmentele de măsurare a audienţelor. Coasta de Fildeş - Japonia, scor 2-1, a înregistrat o audienţă de 3 ori mai mare decît ocupantul locului 2, postul de ştiri Antena 3. Minutul de aur al partidei a avut loc pe finalul reprizei secunde, atunci cînd 315.000 de telespectatori se uitau la TVR.