GSP SPECIAL  »  MEDIA  »  AUDIENȚE TV

Messi a bătut Vocea României! Audiența TVR „a explodat”: câți oameni s-au uitat la meciul Argentinei cu Olanda

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2022 11:42 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2022 11:43

Victoria spectaculoasă obținută de Argentina lui Lionel Messi în fața Țărilor de Jos a propulsat TVR 1 în fruntea clasamentului audiențelor din România, notează paginademedia.ro.

„Cu meciul Olanda - Argentina, postul public a reuşit, în premieră, să depăşeacă show-ul Vocea României de pe Pro TV, aflat la primele live-uri din acest sezon.

La nivelul întregii ţări, Olanda - Argentina a fost urmărită de aproape 1,4 milioane de români în fiecare minut. Pe Pro TV, la primelel live-uri Vocea României, erau 890.000. La Kanal D (locul doi) se uitau aproape un milion de români (serialul turcesc Infidelul până la 22.30, apoi Jocul cuvintelor cu Dan Negru).

Şi la orase, partida din optimi a fost tot pe primul loc. O medie de 770.000 de telespectatori de la oraşe pentru TVR 1, faţă de 510.000 la Vocea României şi în jur 490.000 la Kanal D”, notează paginademedia.ro, site specializat pe raportarea audiențelor televiziunilor din România.

Meciul din sferturile Campionatului Mondial, Țările de Jos – Argentina (2-2, 3-4 la penalty-uri) a fost unul dintre cele mai încinse de la acest turneu final.

• 18 decembrie, ora 17 - Finala

Otamendi și jucătorii Argentinei, acuzați de lipsă de fair play după meciul cu Țările de Jos » Cum se apără

Explicația gestului făcut de Messi la finalul meciului dintre Țările de Jos și Argentina » De ce s-a bucurat în fața lui Van Gaal + L-a făcut praf în direct