GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  RĂZBOI ÎN UCRAINA

Fostul campion din Premier League s-a alăturat armatei din Ucraina: „Nu ne vom da bătuți”

Oleg Luzhnyi, într-un duel cu Ryan Giggs din 2000 // foto: Guliver/gettyimages
Oleg Luzhnyi, într-un duel cu Ryan Giggs din 2000 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 08 martie 2022 10:55 / Actualizat marti, 08 martie 2022 11:12

Ucraineanul Oleg Luzhnyi (53 de ani), jucător la Arsenal între 1999 și 2003, s-a întors în țara natală pentru a lupta împotriva invadatorilor ruși.

Luzhnyi, fost campion în Premier League în 2002 alături de Arsenal, s-a alăturat armatei din Ucraina, care luptă de 13 zile pentru a respinge invadatorii ruși.

Fost fundaș dreapta, Luzhnyi s-a alăturat Forței de Apărare Teritorială. Într-un interviu acordat britanicilor de la Mirror, a declarat că „orașe întregi sunt bombardate, distruse”.

Rinat Ahmetov, oligarhul de la Șahtior văzut ca apropiat de Rusia: „E război, o să ajut total Ucraina!”
razboi în Ucraina
Rinat Ahmetov, oligarhul de la Șahtior văzut ca apropiat de Rusia: „E război, o să ajut total Ucraina!”

Oleg Luzhnyi, fost campion în Premier League, luptă pentru Ucraina

„Precum toți ucrainenii devotați, sunt în Ucraina acum și apăr patria noastră. M-am alăturat Forței de Apărare Teritorială.

Situația este foarte tensionată, sirenele se aud de 3 sau 4 ori pe zi, dar și noaptea. Oamenii sunt nevoiți să alerge frenetic pentru a se adăposti de bombe, inclusiv femei cu copii care nu înțeleg ce se întâmplă, sunt îngroziți.

Oamenii sunt lăsați fără gaz, electricitate, apă și alimente, dar națiunea noastră este mai unită decât oricând altcândva. Nu ne vom da bătuți, toată lumea încearcă să ajute așa cum poate”, a spus Luzhnyi.

„Dacă sportivii ruși tac, înseamnă că susțin ce se întâmplă”

Întrebat despre sancțiunile care vizează țara invadatoare și cetățenii acesteia, ucraineanul a spus că „sprijin toate sancțiunile. Oamenii implicați în sport fac parte dintr-o națiune. Când o națiune își alege un președinte, poartă responsabilitatea pentru acțiunile acestuia. Dacă tac, înseamnă că susțin ce se întâmplă acum, invadarea unei țări pașnice”.

„Sportivii din Rusia pot și ar trebui să vorbească cu președintele lor pentru a opri războiul. Să bombardezi oameni în secolul 21, care nu ți-au făcut niciun rău? E dincolo de rațiune! Ce fac rușii nu reprezintă o amenințare doar pentru Ucraina, dar armata din Ucraina, eroii noștri, protejează întreaga Europă”, a adăugat fostul fotbalist.

Sunt extrem de recunoscător și mândru de soldații care ne protejează. Sunt recunoscător președintelui nostru, Volodymyr Zelensky, care este atât de devotat față de Ucraina și poporul nostru.

- Oleg Luzhnyi

Luzhnyi, supranumit „Calul” în cariera de jucător grație capacității sale de efort, și-a început cariera în Ucraina. Între 1989 și 1999 a jucat la Dinamo Kiev, alături de care a cucerit 7 titluri de campion. În 1999 a fost cumpărat de Arsenal, iar în tricoul „tunarilor” a cucerit 5 trofee: un campionat, două cupe și două supercupe. S-a retras în 2006, de la Venta Kuldiga, din Letonia.

Citește și: 

Lewandowski a rupt contractul cu o companie-gigant, acuzată că ar ajuta Rusia în războiul cu Ucraina » Sumă impresionantă pierdută de polonez

Vitali Klitscko, martor la un moment emoționant pe frontul din Ucraina » Doi soldați s-au căsătorit, iar fostul boxer a sărutat mireasa

Citește și:
Farul - Dinamo 1-0 » Gazdele deschid scorul în minutul 25
Superliga
Farul - Dinamo 1-0 » Gazdele deschid scorul în minutul 25
„Gata, s-a rezolvat!” » Anunțul lui Gigi Becali, la două zile de când amenința că merge în Parlament
Superliga
„Gata, s-a rezolvat!” » Anunțul lui Gigi Becali, la două zile de când amenința că merge în Parlament
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Superliga
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
ionescugeorge77
ionescugeorge77  •  08 Martie 2022, 12:54

...sa nu va dati batuti ...luptati pana la unul ...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează